У ньому вчені сфокусувалися на ентеровірусах. Про своє відкриття вони написали в Cell Reports Medicine.

Також на тему: За допомогою глюкометра можна точно виявити коронавірус

Які віруси можуть викликати діабет

Ентеровіруси можуть викликати широкий спектр захворювань від грипоподібних до дуже важких (менінгіт, перикардит, панкреатит). Кілька досліджень раніше демонстрували, що віруси здатні провокувати розвиток цукрового діабету 1 типу. До цієї групи належать віруси Коксакі, поліовірус, еховірус.

Вчені припускали, що ентеровіруси можуть безпосередньо ушкоджувати підшлункову залозу, яка виробляє інсулін. Але як саме це відбувається, досі залишалося загадкою.

Також є дані, що коронавірус SARS-CoV-2 також може викликати діабет.

Як відбувалося нове дослідження

У новому дослідженні міжнародна група вчених встановила, що цукровий діабет викликає ентеровірус Коксакі типу B4 (CVB4). Це відкриття може дати шлях новим стратегіям лікування і профілактики.

Вчені досліджували вплив вірусу на підшлункову залозу у тварин – туди були пересаджені людські клітини, які виробляють інсулін. Виявилося, що віруси Коксакі запускали каскад реакцій, який "вимикав" ген PDX1, вкрай важливий для бета-клітин підшлункової залози. Бета-клітини починали працювати неправильно, інсулін переставав вироблятися.

Подальші дослідження "вірусного" механізму, який припиняє вироблення інсуліну, можуть розкрити потенціал застосування противірусних препаратів і вакцин в профілактиці діабету.


Як відрізнити грип, застуду від коронавірусу / Інфографіка 24 канал