Лікарські засоби можуть допомогти подолати неприємні відчуття у суглобах і м'язах. Та як обрати ці засоби і на що варто звернути увагу – 24 Канал розповідає у матеріалі.

Також на тему Гель чи мазь: що краще при болю в м'язах та суглобах

Зазначимо, що вибір лікарських засобів для суглобів та м'язів залежить від інтенсивності, тривалості, характеру болю, а також інших проблем зі здоров'ям, які може мати людина, або протипоказань. Тому застосовувати їх варто після консультації з лікарем.

Якими бувають засоби від болю

Загалом препарати від болю можна умовно розділити на дві основні категорії: для внутрішнього та зовнішнього застосування.

Внутрішні засоби

Найчастіше лікарі можуть призначити нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) – засоби для полегшення болю та зменшення запалення.

Також часто виписують міорелаксанти центральної дії – препарати, які розслаблюють м'язи та зменшують м'язовий спазм. Адже спазмовані м'язи нерідко стають вторинним джерелом болю, який запускає замкнене коло "біль-м'язовий спазм-біль".

НПЗП та міорелаксанти мають різні механізми дії й тим самим можуть впливати на компоненти болю. Одні блокують ферменти, відповідальні за утворення запальних речовин, можуть зменшувати біль, інші розслаблюють м'язи і допомагають зняти спазм.

Найчастіше для лікування болю використовують НПЗП / Фото Shutterstock

Часто терапію лікарськими засобами доповнюють немедикаментозні методи, такі як модифікація способу життя, фізіотерапія та фізична реабілітація. Це також важливі елементи у лікуванні болю в суглобах і мʼязах.

Засоби місцевого застосування для лікування болю в суглобах і мʼязах

Протизапальні та знеболювальні мазі, креми та гелі – це місцеві препарати, призначені для зовнішнього застосування. Їх призначають при різних захворюваннях суглобів і мʼязів, щоб полегшити біль.

Такі препарати часто містять діючі речовини, як-от ібупрофен, диклофенак або індометацин. Ці компоненти блокують ферменти, які сприяють запаленню та болю, відтак зменшують запальний процес на клітинному рівні.

Часто до складу цих препаратів додають ментол, камфору або капсаїцин. Вони діють шляхом стимулювання чи блокування нервових рецепторів у шкірі, що призводить до полегшення болю. Зокрема, при нанесенні таких ліків активні інгредієнти проникають через бар'єр шкіри і впливають на місцеві рецептори, полегшуючи біль. Ця дія є тимчасовою, і тривалість її залежить від конкретного препарату, форми та концентрації діючої речовини.

Крім того, багато знеболювальних місцевих препаратів мають додаткові властивості, такі як поліпшення мікроциркуляції в уражених тканинах або зниження місцевого запального процесу, що також може сприяти зменшенню больових відчуттів.

Серед найпоширеніших протизапальних компонентів можна виділити диклофенак. Він діє, інгібуючи фермент циклооксигеназу (ЦOГ), який відіграє ключову роль у виробництві простагландинів – речовин, що беруть участь у розвитку запального процесу.


Місцеві засоби ефективно знімають біль / Фото Shutterstock

Як обрати місцевий засіб проти болю в мʼязах і суглобах

Вибір препарату для лікування болю у суглобах чи мʼязах залежить від специфічних потреб пацієнта та особливостей його стану. Існують деякі аспекти, які потрібно враховувати під час вибору місцевого засобу для суглобів ніг:

  • Тривалість дії: для тих, хто активно займається спортом або веде активний спосіб життя, потрібні засоби, які мають тривалий ефект.
  • Комбіновані речовини: багато місцевих засобів для суглобів містять комбінації знеболювальних та протизапальних компонентів для комплексного підходу до лікування.
  • Основний активний компонент гелю відіграє вирішальну роль. Наприклад, згідно з дослідженнями, диклофенак місцевого застосування має кращі протизапальні властивості (високий модифікований індекс місцевої протизапальної активності (mitAA) – 32, в той час, як в ібупрофену показник становить лише 4)1.
  • Формула: деякі компоненти у складі гелів можуть підсилювати проникнення крізь шкіру.
  • Швидка дія: якщо потрібне швидке полегшення болю, наприклад, перед тренуванням, варто звернути увагу, що зазначає виробник щодо швидкості початку дії препарату.

Та як врахувати стільки параметрів при виборі? Вольтарен Емульгель поєднав властивості гелю та емульсії.

Серед переваг Вольтарен Емульгелю:

  • потрійний ефект: полегшує біль, зменшує запалення та прискорює одужання;
  • швидко проникає в місце запалення, відтак допомагає полегшити гострий біль вже через 1 годину;
  • має тривалу дію за рахунок поступового вивільнення діючої речовини у прилеглі тканини після її накопичення у шкірі;
  • не залишає слідів на одязі, а також має нейтральний запах;
  • виготовлено у Швейцарії.

Вольтарен Емульгель використовують при розтягненнях, болю в суглобах, спортивних травмах та ревматичних болях м'яких тканин.

Окрім активної речовини, диклофенаку диетиламіну, Вольтарен Форте містить допоміжний компонент – олеїловий спирт, який допомагає транспортувати диклофенак через шкірний бар'єр до більш глибоких тканин, таких як суглоби. В деяких інших протизапальних знеболюючих засобах використовують для доставки активної речовини через шкіру олеїнову кислоту. Проте не всі допоміжні компоненти однаково впливають на шкірний бар'єр людини.

Олеїловий спирт, що міститься у Вольтарен Форте, відкриває шкірний бар'єр достатньо для проникнення лікарського засобу через шкіру в достатньо великих кількостях без тривалого негативного впливу на цілісність шкірного бар'єра. Олеїнова кислота, що може міститися в інших засобах для місцевого нанесення, на жаль, несприятливо впливає на показники цілісності шкірного бар'єра і цей вплив не є повністю оборотним2.

Враховуючи багатократність нанесення таких засобів, гель з олеїновою кислотою може залишити шкіру незахищеною від зовнішніх впливів на досить тривалий час2.

Тож не треба дозволяти болю впливати на якість життя. Сучасні препарати можуть допомогти побороти неприємні відчуття через захворювання та травми суглобів та мʼязів.

1. Дослідження in vitro на препаратах шкіри ex vivo порівняно з місцевим ібупрофеном. Cordero J et al. Eur J Pharm Biopharm. 2001;51(2):135-142; Pradal J, et al. Postgraduate Medicine. 2018;130(sup1):45.

2. Andrej Kováčik et al. Time-Dependent Differences in the Effects of Oleic Acid and Oleyl Alcohol on the Human Skin Barrier. Molecular Pharmaceutics. 2023, 20, 12, 6237-6245.