Найчастіше травми трапляються, коли м'яз розтягнувся до межі своїх можливостей або занадто сильно скорочується – наприклад, якщо ми різко підіймаємо вагу, невдало падаємо або просто робимо незручний рух, інформує 24 Канал.

Також на тему Гель чи мазь: що краще при болю в м'язах та суглобах

Ще травма виникає, коли м'яз занадто багато працює без відпочинку – це переважно проблема спортсменів. Після травмування може виникнути набряк у ділянці пошкодження чи м'язовий біль, що посилюється при фізичній активності.

Що робити, коли травмували мʼяз

Щоб полегшити біль, у перші 3 – 7 днів після травми потрібно:

  • прикласти до пошкодженого місця пакет із льодом, а під пакет – рушник, щоб не травмувати шкіру;
  • дати м'язам відпочити, щоб місце травми гоїлося, а коли біль зменшиться – почати виконання повільних рухів. При легкій та помірній травмі потрібно відпочивати близько 2 днів, а при сильній – 10–14;
  • забинтувати пошкоджену ногу чи руку еластичним бинтом, щоб зменшити набряк;
  • тримати пошкоджений м'яз вище рівня серця, якщо це можливо. Наприклад, якщо розтягнули м'язи гомілки – потрібно покласти ногу на подушки, це допомагає зменшити біль і набряк.

Ризик розтягнути м'язи вищий у літньому віці, а також при м'язовій втомі або якщо до цього людина вже отримувала м'язові травми. Також люди часто травмуються, якщо не розігріваються перед тренуванням, напружують м'язи довше, ніж зазвичай, або якщо у них є проблеми зі стопами (наприклад, плоскостопість або п'яткова шпора).

Біль у м'язах

Травми мʼязів трапляються доволі часто / Фото Shutterstock

При застарілих травмах краще звертатися до кінезіологів та фахівців з ЛФК. Вони допоможуть зміцнити м'язи та позбутися посттравматичних страхів, а також розроблять післяопераційні шви.

Також при травмах може бути потрібною іммобілізація – гіпсова пов'язка, шина, компресійні рукавички або шкарпетки.

Лікар може рекомендувати приймання протизапальних препаратів, як внутрішньо, так і зовнішньо. Прикладом останніх може бути Вольтарен Емульгель, який містить діючу речовину диклофенаку діетиламін. Маючи форму емульгелю диклофенак проникає через шкіру у 7 разів краще в порівнянні з генеричним гелем з диклофенаком натрію 5%1.

Диклофенак у складі Вольтарен Емульгель має виражену протиревматичну, знеболювальну та протизапальну дії, тож цей препарат можуть рекомендувати застосовувати при місцевому лікуванні болю та запалення суглобів, м’язів, зв’язок та сухожиль ревматичного або травматичного походження.

Також у лінійці бренду Вольтарен є Вольтарен Форте. Він має подвійну концентрацію діючої речовини2, а також допоміжний компонент – олеїловий спирт, який допомагає транспортувати диклофенак через шкірний бар'єр до глибших тканин, таких як суглоби.

Як уникнути пошкоджень мʼязів

Розтягнення м'язів частіше відбувається у людей, які займаються спортом, бігають, танцюють та катаються на велосипеді. Щоб знизити ризик травми, потрібно робити розминку, бо розігріті м'язи стають гнучкими та менш схильними до розтягнень і розривів. Завершити тренування варто заминкою – комплексом легких вправ, що має тривати вдвічі довше, ніж розминка.

Корисними будуть вправи на розтяжку: вони розвивають здатність м'язів активно скорочуватися. Виконувати її потрібно повільно, причому під час розтяжки людині не повинно бути боляче.

Сучасні ліки швидко знімають біль у разі травмування мʼязів / Фото Shutterstock

Важливо обирати для тренування відповідний одяг та взуття, а також не забувати пити воду. Необхідно також уникати різких рухів і чергувати вправи для різних груп м'язів, поступово підвищуючи навантаження і знижуючи або відмовляючись від нього при поганому самопочутті.

Щоб уникати розтягнення і травмування м’язів, важливо навчитися відчувати своє тіло, у тренуваннях спиратися на свої відчуття та вчасно зупинятися. Тому бажано звернутися до інструктора або концентруватися на своєму самопочутті під час виконання вправ. При цьому музика, аудіокниги, серіали та домашні справи можуть відволікати і стати причиною травмування.

Корисно звернутися і до фахівців, щоб збалансувати своє тіло. Наприклад, надмірна вага або неправильно сформовані стопи ведуть до перевантажень та негативно впливають на координацію. У людей із такими порушеннями ризик отримати травму вищий. Крім того, фахівець може допомогти з розробкою відповідного плану тренувань.

Отже, травми мʼязів – поширене явище, але сучасні методи лікування допоможуть його швидко позбутися. А дотримання простих правил та рекомендацій зменшить ризик цих ушкоджень.

1. Pradal J et al. Importance of the formulation in the skin delivery of topical diclofenac: not all topical diclofenac formulations are the same. Journal of Pain Research 2019:12 1149–1154.

2. У порівнянні з Вольтарен Емульгель, емульгель для зовнішнього застосування 1%.