Як відбувалося дослідження

У новому дослідженні вчені проаналізували історії хвороби більш ніж 230 тисяч пацієнтів, які перенесли COVID-19. Їх цікавило, як часто у тих розвиваються 14 неврологічних і психіатричних захворювань. Показники учасників дослідження порівняли з показниками 100 тисяч осіб, які перенесли грип та 230 осіб, які перехворіли різними ГРВІ.

Також на тему: Колективний імунітет від COVID-19 чи ризик провалу вакцинації: чого чекати українцям

Всього неврологічні та психічні розлади протягом шести місяців діагностували у 34% пацієнтів, які перенесли COVID-19. Для 13% з них це був перший в житті діагноз цього медичного профілю.

Це реальні дані про велику кількість пацієнтів. Вони підтверджують поширеність психіатричних діагнозів після COVID-19, і показують, що серйозні порушення, які вражають нервову систему, теж зустрічаються. Вони більш рідкісні, але їхня кількість суттєва, особливо серед тих, хто переніс COVID-19 у важкій формі,
– наголосили автори дослідження.

Неврологічні та психічні порушення після коронавірусу

Найпоширенішими патологіями виявилися депресія (у 14% пацієнтів), тривожність (у 17%) і безсоння (у 5%). Неврологічні патології зустрічалися рідше. Найпоширенішими серед них ішемічний інсульт (2,1%) і крововилив в мозок (0,6%).

Абсолютний ризик важких неврологічних розладів у кожної окремої людини невисокий. Але їхній загальний ефект на рівні всього населення може бути суттєвим для медичної системи, враховуючи масштаби пандемії. Ці стани зазвичай мають хронічний перебіг.

У пацієнтів, які перенесли COVID-19 у важкій формі, ризик неврологічних і психіатричних розладів був вищим, ніж у "легки" пацієнтів.

  • 38% для госпіталізованих хворих,
  • 46% – для пацієнтів палат інтенсивної терапії
  • 62% – для пацієнтів, які перенесли делірій;
  • ішемічний інсульт розвивався у 6,9%, а крововилив в мозок – у 2,7% людей, яким була потрібна інтенсивна терапія під час лікування інфекції.

Виявилося, що ризик психічних і неврологічних розладів після COVID-19 на 44% вище, ніж після грипу і на 16% вище, ніж після сезонних застуд.