Пробіотики та преобіотики спрямовані на покращення травлення, пише Lifehacker.
Пробіотики та їх роль
Пробіотики — живі мікроорганізми, вони забезпечують корисну дію на організм людини. Пробіотики здатні нормалізувати склад та функції мікрофлори шлунково-кишкового тракту.
Читайте також: 6 продуктів, які не можна їсти після тренування
Пробіотики перешкоджають росту патогенним чи шкідливим мікроорганізмам. Вони допомагають стимулювати шлункові соки і натуральні ферменти, які потрібні для правильного травлення.
Пробіотики та їх роль
До пробіотиків відносять бактерії лактобацилус, біфідобактерії, бактерії роду Propionibacterium та Lactococcus.
Пребіотики, їх функція
Пребіотики – це харчові додатки, які не перетравлюються і покращують здоров’я шляхом стимулюванням росту і активності корисної мікрофлори кишківника.
Пребіотики є вуглеводом, який є основою для пробіотиків. Дія пребіотиків починається в товстому кишківнику. Вони стимулюють ріст та активність корисних живих мікроорганізмів (пробіотиків). Пребіотики також забезпечують їм стійкість від шкідливих речовин.
Пробіотики і пребіотики можуть споживатись окремо, але разом вони дають більш швидкий позитивний ефект.
Пребіотики, їх функція
До пребіотиків можна віднести пептиди, ферменти, амінокислоти. Вони містяться у молочних продуктах, фруктах, овочах, ягодах, горіхах.
Пробіотиків та пребіотиків об’єднує сфера застосування. Ці харчові компоненти знаходяться в прямій залежності один від одного: без пребіотиків пробіотики не зможуть розмножуватися, без прибутків пребіотиків нікого буде живити.
Більше новин, що стосуються лікування різноманітних захворювань, медицини в Україні, здорового способу життя та харчування, вагітності та пологів, відкриттів у сфері медицини та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.