У жовтні 2023 року стартував Всеукраїнський соціальний проєкт – "Не До краси". Його мета – допомогти позбутися слідів поранень на обличчі та тілі, надати реабілітацію як фізичну, так і психологічну.

Читайте також "Останнє, що я бачив – це уламки, які летіли в очі": як відбувається реабілітація незрячих

Команда проєкту отримала понад 300 заявок, які детально вивчались та аналізувались висококваліфікованими спеціалістами лікарні святого Пантелеймона Першого медоб’єднання Львова. В результаті:

  • Було здійснено 125 консультацій різнопрофільних спеціалістів.
  • Проведено 16 пластичних реконструктивних операцій.
  • Надано 131 косметологічну послугу, ін’єкції для відновлення шкіри, лазерні шліфування, а також тілесно-орієнтовані та розмовні психотерапії.

Реабілітаційний центр "Незламні" (Unbroken) / Фото надане 24 Каналу

Учасники проєкту "Не До краси" отримують консультацію спеціалістів із пластичної хірургії, естетичної медицини, ментального здоров’я та, за потреби, інших лікарів. У залежності від наслідків фізичної травми обрається індивідуальна тактика лікування.

Також із кожним учасником працюють спеціалісти з ментального здоров'я: пацієнти матимуть змогу відвідати сеанси, де їм допоможуть знову прийняти себе і своє тіло. Всі послуги надаються на безоплатній основі.

Історія Наталії Апалькової

Пані Наталія отримала важкі поранення в місті Рубіжне на Луганщині навесні 2022 року. Пряме попадання міни в стелю просто над головою завдало багаточисельні травми тіла та обличчя.

Наталія Апалькова, пацієнтка, учасниця проєкту "Не До краси" / Фото надане 24 Каналу

Інформацію про проєкт "Не До краси" Наталія Апалькова побачила по телевізору та звернулась за вказаним номером телефону. Під час огляду лікарі одразу відзначили її оптимізм та позитивний настрій.

"Травма була складною. Мінно-вибухове поранення призвело до пошкодження мімічних м'язів обличчя з одного боку та їх паралічу. Оскільки м'язи атрофувалися, їх відновлення традиційними методами було неможливим або недоцільним. Після ретельного обстеження ми визначили, що оптимальним рішенням для відновлення міміки та симетрії обличчя є темпоральна міопластика. Адже міміка та зовнішній вигляд – це перше, що ми помічаємо в людині, і це впливає на соціальну адаптацію", – коментує Руслан Салинко, лікар-онкохірург, реконструктивний хірург відділення пластичної хірургії Першого медичного об'єднання Львова, лікарня Святого Пантелеймона.

Для нас важливо було допомогти Наталії повернутися до повноцінного життя, як і багатьом іншим українцям з подібними травмами,
– додає він.

Руслан Салинко, лікар-онкохірург, реконструктивний хірург відділення пластичної хірургії Першого медичного об'єднання Львова, лікарня Святого Пантелеймона / Фото надане 24 Каналу

За результатами діагностики, медики провели операцію та призначили тривалу реабілітацію. У процесі залучили спеціалістів різних галузей: хірурги, реабілітологи, анестезіологи та логопед, який допомагав їй адаптуватися до нових мімічних функцій.

Другим етапом лікування було встановлення зубних імплантів, що вимагало реконструкції альвеолярного паростка та підняття дна гайморових пазух, оскільки попередній знімний протез вже не фіксувався через недостатній об'єм кісткової тканини. Тепер, через вже незначний час, пацієнтка буде мати голлівудську усмішку,
– зазначає Олег Ковтуняк, керівник Центру голови та шиї лікарні святого Пантелеймона Першого медоб’єднання Львова.

Олег Ковтуняк, керівник Центру голови та шиї лікарні святого Пантелеймона Першого медоб’єднання Львова / Фото надане 24 Каналу

"Щодо участі в проєкті, я погодилася без вагань. Рішення про операцію далося важче, адже це була складна та інноваційна для України процедура, враховуючи серйозність мого поранення. Проте рідні підтримали мене, і це надало сил діяти", – каже Наталія Апалькова, пацієнтка, учасниця проєкту "Не До краси".

Наталія Апалькова та Олег Ковтуняк / Фото надане 24 Каналу

У рамках проєкту "Не До краси" допомогу надали багатьом українкам та українцям. Для того, щоб стати учасником соціального проєкту, необхідно заповнити заявку за посиланням.
Деталі на сайті Національного реабілітаційного центру "Незламні".