Після кривавих подій у столиці склади медпрепаратів досі координують небайдужі волонтери.

"Лікарські засоби на сьогодні ми роздаємо. Вони йдуть в лікарні у першу чергу. Лікарні мають гарячу лінію фармацевтичної служби. Вони замовляють лікарські засоби. Жодна упаковка ліків без нашого папірця вони не випускаються. Відпускаємо ці ліки теж людям", - розповів керівник фармацевтичного напрямку медслужби Штабу національного спротиву Наталія Шолойко.

Стихійну благодійність окреслити законом неможливо і в нинішніх умовах питання руху медикаментів ґрунтується на довірі. Понад три місяці на порятунок і допомогу повстанцям перераховували мільйони гривень, закуповували коштовні ліки з усіх куточків України та з-за кордону. Такі пожертви потребували термінового обліку та чіткої організації.

"Були іноді такі випадки, коли йшло замовлення, ми його виконували, приходив волонтер, нібито за цим замовленням від медпункту. І через деякий час з медпункту знов приходила людина і казала, що от було замовлення, а вони ліків не отримували. Тобто, звичайно, що були поодинокі такі випадки, але ми організували таким чином роботу, що право замовлення ліків від медпунктів має тільки старший лікар, який працює на зміні", - розповів заступник керівника медичної служби Штабу національного спротиву Андрій Гук.

Деякі волонтери мобільних бригад медиків виступили з обвинуваченнями.

"Коли на складах стоять не розпакована навіть гуманітарна допомога з Польщі, не розпаковані навіть кардіомонітори, електрокардіографи. Для того, щоб зняти кардіограму, доводилось щоразу викликати карету швидкої. Коли помирав Сергій Нігоян, в нас не було дефібрилятора. У нього була зупинка серця і йому потрібен був дефібрилятор. Але для цього доводилось викликати бригаду швидкої - це 15 хвилин затримки", - розповів координатор мобільних бригад медиків Марія Назарова.

Волонтери хотіли проводити хірургічні маніпуляції на барикадах

"Їм хотілось отримати те, що їм на їх погляд потрібно було негайно і зараз. Щоб проводити хірургічні маніпуляції на барикадах. Часто замовляли психотропні сильнодіючі ліки, шовний матеріал, чого ми не могли їм забезпечити по ряду причин. Це є лікарська процедура – призначення таких препаратів, і це може робити тільки лікар під контролем", - пояснив заступник керівника медичної служби Штабу національного спротиву Андрій Гук.

Волонтери звинуватили керівника медслужби Штабу національного спротиву не лише у перешкоджанні видачі ліків, але й у привласненні їх. Один із складів медпрепаратів Майдану був у приватній лікарні дружини Святослава Ханенка.

"Директором є така собі пані Ханенко Тетяна. Як ми довідалися, це дружина пана Ханенко - керівника медичної служби Майдану. Тобто медикамети прямою дорогою прямували туди", - розповів голова народного прес-центру Євромайдану Роман Реведжук.

Проте сам Ханенко заперечує привласнення ліків.

"Моя дружина працює там, де був склад медикаментів конспіративний, один з перших, коли нам необхідно з відповідними ризиками для неї, в тому числі, на жаль, зберігати медикаменти - не більше того. Немає в нас лікарні, немає. Немає того, про що говориться, про якісь там аптеки придумують. Немає в нас аптек, аптечної мережі", - запевняє керівник медичної служби Штабу національного спротиву, депутат "Свободи" Святослав Ханенко.

Спочатку медикаменти Майдану зберігалися у Будинку профспілок, а після його підпалу під час штурму силовиками на території Михайлівського монастиря. Тепер Штаб медичної служби Майдану та Аптечний склад діють в будівлі по вулиці Трьохсвятительській.

"Десь порядку на 2 млн. гривень лікарських засобів у нас тут було. Ми намагаємось це все обліковувати, але розумієте постійно йде і притік. Ми і отримуємо ліки і тут же їх видаємо. Облікових одиниць дуже багато. Для того, щоб облікувати цей склад, це місяць-півтори треба", - сказав керівник фармацевтичного напрямку медслужби Штабу національного спротиву Наталія Шолойко.

У медичних колах попереджають, що через зберігання у неналежних умовах лікарські засоби стають небезпечними, а доступ до них випадкових людей створює можливість для диверсій.

"Можна елементарно шприцом або у вигляді аерозолів обробити той же самий перев’язочний матеріал ті самі лікарські засоби, де відсутній контроль вскриття відповідними біологічними бактеріологічними видами озброєння і після того цей лікарський засіб стає вже небезпечний для людини", - вважає генеральний директор комунального підприємства "Фармація" Олег Клімов.

Якщо ліки зберігаються у неналежних умовах, вони просто можуть перетворитися в отруту

"Якщо медикаменти зберігаються у неналежних умовах, то основна небезпека – це те, що їхня дія може бути прямо протилежна від тієї, що очікується. Вони просто можуть перетворитися в отруту. Зміна хімічних характеристик лікарського засобу", - розповів президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк.

В Медслужбі Майдану проблему усвідомлюють і запевняють, що псування загрожує здебільшого перев'язувальним матеріалам, інші - у безпеці.

"Звичайно, що це є тимчасове зберігання. І умови тут не відповідають тим умовам, які в обов’язковому порядку мають виконуватись для складів. Всі ліки, які потребують особливих умов зберігання, вони вже перебувають на складах, які мають особливі умови зберігання. Тут залишаються тільки ті ліки, які можуть зберігатися в цих умовах. Тобто ми не можемо на 100% гарантувати якість цих ліків в подальшому, але всі повинні зрозуміти, що ми робимо так, як ми це можемо зробити", - сказав заступник керівника медичної служби Штабу національного спротиву Андрій Гук.

Медслужба Майдану передає медпрепарати на зберігання і до київського комунального підприємства "Фармація". Тут їх перевіряють в лабораторії і контролюють долю кожної упаковки в режимі онлайн через комп'ютерну програму.

До 5-8 тонн медикаментів перевозилося кожного дня

"До 5-8 тонн товару, ви бачите, перевозилося кожного дня. Це були 2 повні машини. Пересортований товар був переміщений з Трьохсвятительської до нас на склад", - сказала завідувач аптечної бази КП "Фармація" Неля Маркітан.

18 лютого журналіст Денис Бігус повідомив у соцмережах, що їде за медикаментами для Євромайдану. На заклик допомогти активістам протягом шести годин люди відреагували підтримкою у 200 тисяч гривень. Для цілого автобусу медикаментів журналісту довелося організувати склад. Приміщення шукав теж через соцмережі.

Організатори складу влаштували через мережу Facebook повну звітність за кожну витрачену копійку. Зараз медикаменти, що залишились, роздають лікарням.

"Привезли на чотирьох легкових машинах ці медикаменти. Це було 3-4 великих тачки медикаментів. Їх розсортували. Там був шовний матеріал, там були крапельниці. Там були такі препарати, які потрібні для обробки ран і для зупинки кровотечі", - розповів головний лікар центру кардіології та кардіохірургії лікарні "Охматдит" Володимир Жовнір.

Залишки медикаментів, які жертвували на потреби Майдану, переправлятимуть також в Крим та у госпіталі Міністерства Внутрішніх справ і Міністерства оборони.