Висока температура повітря сприяє розмноженню хвороботворних бактерій. Тому влітку небезпека "прихистити" у своєму організмі якусь їх частину підстерігає нас на кожному кроці.

Як розповіла у коментарі сайту "24" начальник Управління соціально-гігієнічного моніторингу та аналізу ризиків Держсанепідслужби України Олена Фенюк, з початку нинішнього року вже зареєстровано 52 спалахи гострих кишкових інфекційних захворювань, в тому числі вірусного гепатиту А, внаслідок яких постраждало 549 людей, 290 з яких діти. За аналогічний період минулого року було зареєстровано 39 спалахів та зафіксовано 683 постраждалих, з них 377 — діти.

Вдома

Проаналізувавши ці спалахи фахівці, за словами Олени Фенюк, дійшли до висновку, що основні зафіксовані фактори передачі інфекцій – це харчовий та водний.

Головна умова, кажуть санлікарі — не нехтувати особистою гігієною. І дотримуватися кількох простих, але ефективних правил:
- після прогулянок та перед їжею мити руки з милом;
- ретельно мити посуд після їжі;
- не залишати готові продукти на кілька годин при кімнатній температурі ;
- не вживати непросмажені і непроварені м'ясо і морепродукти;
- кип'ятити воду або вживати бутильовану.

У кафе і ресторанах

За даними ДержСЕС тільки за минулий тиждень зареєстровано 7 спалахів на гостру кишкову інфекцію. Серед них є випадки з великою кількістю потерпілих. Наприклад, на Полтавщині постраждало 57 людей, які були на поминальних обідах у кількох селах регіону. Як повідомляють спеціалісти Полтавського обласного лабораторного центру Держсанепідслужби, до такого масового нездужання людей призвело порушення технології приготування страв на одному з підприємств регіону.

Тому уважно ставтеся до власного харчування у громадських місцях, особливо — у вуличних кафе. Зверніть увагу, чи є там умивальник для рук (і чи функціонує він), чи правильно зберігаються бутерброди, сандвічі, салатики тощо. Зауважте, що обробка продуктів у мікрохвильовій печі не гарантує відсутності збудників небезпечних інфекцій. Ще один фактор, на який звертають увагу фахівці — готові страви і сирі продукти повинні зберігатись окремо.

На базарі, в магазині

Влітку хочеться якомога швидше насолодитися ягодами і фруктами. Але краще не купуйте їх прямо з землі. Як мінімум — має бути забезпечене належне зберігання товару, не кажучи вже про те, що сам продавець має пройти санітарно-медичне обстеження, аби бути впевненим, що він не є переносником небезпечних хвороб (що у випадку торгівлі у підземних переходах чи біля метро є сумнівним).

Ще один ризик при покупці плодів і овочів: вибираючи найсмачніші, часто пробуємо їх прямо на ринку. Але чисті на вигляд — не значить, що без мікробів.

Небезпечні для здоров'я збудники кишкових інфекцій підстерігають споживача у сирих м'ясі, рибі та морепродуктах. Тому не купуйте їх, якщо вони не зберігаються у спеціальних місцях — холодильних чи морозильних камерах, або якщо маєте сумніви у їх свіжості.

На пікніку, на пляжі

Спекотна погода — чудовий привід освіжитися у річці чи озері. Але водоймища — "улюблені" джерела кишкових інфекцій, бо ж дизентерія, черевний тиф, сальмонельоз і холера поширюються через воду. Тому купайтеся тільки у перевірених санепіднаглядом водоймах. До слова, у Києві станом на 8 червня купання тимчасово заборонено Київською СЕС на 4 пляжах — Чорторий, Райдуга, ставі Горащиха у Пущі-Водиці і озері Тельбін.

Також важливо остерігатися переохолодження – не переборщити з холодними зануреннями, бо це дуже послаблює імунітет.

Любителям попоїсти на природі та пляжі також варто пам’ятати про прості і дієві правила:
- не залишати їжу на сонці;
- не класти продукти харчування на землю;
- не мити продукти водою з річки, озера;
- слідкувати, аби до продуктів не потрапили комахи, особливо мухи;
- не використовувати вдруге одноразовий посуд .

Сайт "24" бажає усім здорового відпочинку!

Читайте також: Небезпечні кліщі: що треба знати, щоб врятувати своє життя