Що пропонують
Постановою №890 від 30 листопада уряд передбачив можливість подати заяву на допомогу при народженні дитини з використанням телекомунікаційних систем.
Заява може бути подана в електронній формі (з використанням засобів телекомунікаційних систем, через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, зокрема з використанням електронного цифрового підпису) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника.
В такому разі факт народження дитини на території України підтверджується даними з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманими шляхом електронної взаємодії у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін'юстом.
Варто зазначити, що у разі надходження надісланої з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви без електронного цифрового підпису особи орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, що допомога при народженні дитини призначається лише після підписання у місячний строк зазначеної заяви. У разі непідписання заяви у зазначений строк подається нова заява.
Як відзначила в коментарі сайту "24" адвокат "Центру конфліктології і права" Тетяна Войнова, така ініціатива повинна сприяти оперативності роботи органів соціального захисту та зручності для громадян під час звернення. Однак як ці зміни запрацюють на практиці – питання часу.
Куди і коли звертатися за допомогою
Тим часом, наразі для отримання допомоги необхідно звернутись до відділу соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, або за місцем народження дитини.
Кому надається допомога
Допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини або опікуну, який постійно проживає разом з дитиною.
Слід відзначити, що допомога при народженні виконує також роль доходів людини, які дають можливість зарахувати до страхового стажу період відпустки по догляду за дитиною до 3 років. А щоб цей період був зарахований до страхового стажу, – допомога при народженні дитини має оформлятися саме на ту людину, яка братиме цю відпустку.
Які документи є необіхдними
Паспорт або інший документ, який підтверджує особу та індивідуальний податковий номер (ІПН) (найчастіше потрібно надати копії паспорту та ІПН). Крім того, необхідно також надати заяву, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики, а також копію свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу).
Водночас, щоб період відпустки по догляду за дитиною до 3 років був зарахований до страхового стажу, в органи соціального захисту необхідно подати також копію наказу про надання відпустки по догляду за дитиною до 3 років або копію сторінок трудової книжки, або інший документ щодо стажу особи.
Крім того, для отримання коштів на дитину необхідно надати реквізити банківського рахунку в органи соціального захисту, на який надходитиме ця допомога.
За словами Тетяни Войнової, особи, що звернулися за призначенням допомоги при народженні другої дитини або наступних дітей (народжених до 30 червня 2014 року), подають копії свідоцтв про народження кожної дитини, яка враховується під час визначення розміру допомоги.
Скільки коштів можна отримати
Допомога при народженні виплачуватимеься у розмірі, який не буде залежити від того, якою за рахунком є дитина у сім’ї – перша, друга чи третя.
Допомога при народженні дитини, відзначає Войнова, надається у розмірі, встановленому на дату народження дитини. Зокрема, допомога при народженні дитини, яка народилася після 30 червня 2014 року, надається у розмірі 41280 гривень. Як і раніше, одразу всю суму батьки не отримуватимуть. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами.
Тож хочеться сподіватися, що зовсім скоро українським матусям, котрі захочуть оформити допомогу на дитину не виходячи з дому через Інтернет, вдасться з легкістю скористатися цією послугою. Звісно, досвід показує – повноцінно така система запрацює не надто скоро. Проте у будь-якому разі подібна електронна послуга суттєво економитиме час і зусилля українкам. Хоча й на перспективу.
Читайте також: "Спецоперація декрет": що є порушенням прав вагітних та куди скаржитися