Як пережити 2020 рік: поради психотерапевта щодо боротьби з тривожністю
Чому ми всі стали агресивнішими після початку пандемії і як навчитися бути щасливим в тривожні коронавірусні часи – в ексклюзивному інтерв'ю з психотерапевтом.
Карантин – це величезна психологічна травма для всього світу. Після тотального локдауну люди стали тривожнішими й агресивнішими.
Важливо COVID-19 в Україні: понад 5 тисяч осіб заразилися, 3 тисячі – одужали
Як нас змінив коронавірус і що робити, щоб жити в новій реальності, не втрачаючи смаку життя – 24 каналу розповіла психіатр, психотерапевт, доктор медичних наук Тіна Берадзе.
Коронавірус рубонув по Україні – у нас занадто багато слабких місць
Психотерапевт Тіна Берадзе / Фото Чорноморська ТРК
Ми пережили весну і літо в тривожних новинах. Після зняття локдауну стало помітно, що люди стали на все реагувати набагато роздратованіше. При цьому число конспірологічних теорій – не тільки стосовно коронавирусу, а з стосовно всього – сильно збільшилося. Звідки це все?
Давайте почнемо з конспіративних теорій. Ми їх створюємо, коли не можемо зрозуміти, що відбувається, і не знаємо, з чим стикнулися. Людина, за своєю природою, дуже не любить не розуміти. Тому якщо ми не знаходимо зручних нам пояснень в реальності, їх місце займає конспірологія. Зараз у нас почалося витіснення. Цифра хворих зростає, число тих, хто не вірить в коронавірус, – також.
Чому з коронавірусом вийшла така історія: що він є, але ми його якби не помічаємо?
Тому що ми безсилі. Ми перший раз зіткнулися з таким незвіданим. Нам страшно. Абсолютно змінився наш уклад життя. Когось потрібно звинувачувати в проблемі. Тому ми звинувачуємо 5G, Білла Гейтса, кого завгодно. Це просто страх.
Звідки взявся вірус – це вже неважливо. Вірус вже є. І по всьому світу він вдарив по найслабших місцях.
Також зверніть увагу Як принципи паліативної допомоги допомагають у боротьбі з COVID-19
На самому початку, коли тільки починався локдаун, говорили, що повинен сильно вирости рівень сімейного насильства...
І він виріс. В усьому світі. Виріс показник розлучень. Розумієте, якщо у людини хороша імунна система, коронавірус практично не може сильно їй нашкодити. Це стосується і сімей, і держав також – вірус по всьому світу вдарив по слабких місцях.
Що сильніша економіка – тим легше держава пройшла карантин. Чим розвиненіша система охорони здоров'я – тим спокійніше вона впоралася з першою хвилею коронавирусу. Чим здоровіші відносини в парі – тим комфортніше вони пережили все те, що відбувається. Коронавірус так сильно рубонув по Україні, тому що у нас було занадто багато слабких місць. Тому постраждали і економіка, і вся медична система разом з її пацієнтами, і всі, хто страждав від сімейного насильства.
Більше про це Психологічна допомога жертвам насилля: перші основні кроки
Насильство було і раніше. Просто ми звикли вважати його нормою, думали, що іноді жінки самі провокують. Хоча, якщо тобі не подобається твоя дружина, її не треба бити. Від неї потрібно піти. Але просто уявіть, що вийде, якщо дружину і чоловіка, який її б'є, закрити на місяці в одній квартирі, щоб вони цілодобово були разом.
Швидше за все, нічого доброго...
Саме так! Більше того, не уявляєте, скільки у нас людей мають спотворене уявлення про відносини. Ще десять років тому мені регулярно доводили жінки, що "Мій зять б'є мою дочку, бо він її любить! Якби він її не любив, він би так її не ревнував!". А потім ще звинувачували своїх дочок, що вони мало терплять і недостатньо добре одягаються, щоб придурок-чоловік її не бив.
У карантин на поверхню вилізло те, що припудрювали роками
Всі літні історії терористів і нападів, що людей дуже поляризує кожна така ситуація. Далеко не завжди жертв сприймали як жертв, часто на них перекладали провину за те, що трапилося. Це теж наслідок карантину?
Ні, у нас давно є якийсь злам у свідомості. Якби вона не одягла коротку спідницю – її б не згвалтували. Якби дружина не спровокувала – чоловік не побив би. Якби мітингувальники не вийшли на вулиці – їх не били б силовики. Це – типовий віктимблеймінг, звинувачення жертви.
Більше по темі Чому українців більше не лякають теракти: пояснюють психолог і психотерапевт
Чому у нас настільки складно будуються відносини з темою насильства, що ми завжди схильні звинувачувати в усьому жертву?
Віктимблеймінг – це те, що є скрізь і взагалі притаманне людям. Це теж форма прояву страху: "Ситуація, звичайно, жахлива, але зі мною таке статися не може, тому що я хороший і все роблю правильно. А от він/вона щось зробили не так, раз таке сталося".
Психотерапевт Тіна Берадзе / Фото Чорноморська ТРК
Тобто, ми так себе заспокоюємо?
Так. Ми пояснюємо собі, що насильство сталося, тому що жертва неправильно себе повела, а не тому, що в цю ситуацію може потрапити кожен. Ми впевнені, що з нами або нашими дітьми такого точно не відбудеться, тому що ми їх правильно вчимо: стояти осторонь, чи не випендрюватися, мовчати і бути як всі. Наших батьків виховували так, щоб вони могли вирости в тиранізованому суспільстві. Вони нас виховували так само. Та суспільство давно змінилося. Якщо ми не будемо говорити про те, що за авторитарними настановами того суспільства, якого більше немає, нам жити не можна, змін на краще не буде.
У карантин на поверхню яскравіше вилізло все те наболіле, що ми старанно припудрювали роками.
Якщо сімейна пара жила разом, але у них щось йшло не так і це загострилося під час карантину, проте пара вирішила не роз'їжджатися і продовжила жити разом – це погане рішення?
Якщо в їх стосунках немає насильства – то ні. Якщо вилізли розбіжності, але вони вирішили залишитися разом, є велика надія, що вони знайдуть виходи з цієї ситуації.
Якщо пара розбіглася, бо разом далі було ніяк, то у мене виникає питання, навіщо вони чекали коронавирусу, щоб розлучитися? Коли у нас все йде погано, ми йдемо за підтримкою до близьких. Якщо до сім'ї за підтримкою ви прийти не можете, то що ви робите разом?
Як правильно читати новини, щоб не стигматизувати ті чи інші групи населення?
Стигматизація – це те, що ми любимо робити ще з Радянського союзу. Це у всьому світі є, але у нас – потрійна стигматизація.
Також важливо "Їх потрібно ізолювати": яка небезпека стигматизації людей з психічними розладами
Стигматизувати, насправді, дуже легко. На когось треба перекладати відповідальність. Тому легше придумати геніальне пояснення: "Він – псих". При цьому забувається, що якщо щось роблять дійсно душевнохворі люди, то їх потрібно лікувати. А не маргіналізувати. Навішувати такі діагнози на воїнів, на злочинців, на всіх підряд, не можна категорично.
Карантин – це величезна психологічна травма для всього світу
Під час карантину, як кажуть, у багатьох відбулася переоцінка цінностей. Це дійсно так?
Звісно! Люди почали цінувати життя. Цінувати тих людей, які просто бажають бути поруч. Насправді, сталося дуже багато хорошого! Карантин показав, хто є поруч і кого потрібно цінувати. Ми переоцінили себе.
З Ваших слів виходить, що перед вірусом поки людство відчуває тотальний страх?
Так. Змінилося все. Інформаційне поле змінилося. Тому коронавірус і торкнувся всієї планети.
Що нам робити з цим страхом?
Усвідомити. Усвідомити, що це все вже з нами відбувається. Потім – прийняти, що це є. Без усвідомлення ми не можемо прийняти ситуацію. Люди, наприклад, які пішли в заперечення і шукають теорії змови, просто не хочуть усвідомлювати, що реальність така, яка вона є. Це теж погано. Тому що один, наприклад, неусвідомлений студент, який не визнає вірус і не носить маску, може запросто заразити всю групу.
Слідом за усвідомленням і визнанням приходить відповідальність. Кожен з нас починає відповідально ставитися і до себе, і до оточуючих.
Психотерапевт Тіна Берадзе / Фото Чорноморська ТРК
Усвідомлення – прийняття – відповідальність — це універсальний рецепт, який підходить нам усім. Не тільки у часи короновірусу. Хоча карантин – це величезна психологічна травма для всього світу. Всі мої колеги по всьому світу кричать, що це – епідемія ментального нездоров'я. Рівень тривоги і до коронавирусу був на занадто високому рівні. Коронавірусом та економічною нестабільністю він тільки посилився.
Рівень тривожності найближчим часом падати не буде?
Звичайно не буде! Єдине що з цим робити: усвідомлення – прийняття – відповідальність.
Спочатку тривога – це механізм, який нас захищає. Але в сучасному світі ми зіткнулися з величезною кількістю нових факторів, які раніше ми ніколи не бачили. На їх фоні тривожність тільки посилюється. Плюс – коронавірус.
Універсальний рецепт: усвідомлення – прийняття – відповідальність
Як навчитися використовувати тривогу собі на користь?
Коли тривога обгрунтована, і ми розуміємо, чому тривожимося, – це нормально. Коли тривога з нашого захисника перетворюється у нашого ворога, потрібно звертатися до фахівця. Тому що починаються зміни в роботі мозку, впоратися з якими самостійно неможливо.
Якщо тривога починає впливати на якість життя і на те, як ви себе почуваєте кожного дня, – значить варто звернутися за допомогою. Хоча б для того, щоб навчиться користуватися тими механізмами, які допоможуть повернути себе в стан душевного балансу. Якщо тривога починається запросто, без жодних причин – значить є проблема. Насправді, це дуже серйозне питання, тому що тривожні розлади стають однією з наймасовіших проблем.
Ви можете знайти більше тут Психічне здоров'я: міфи та цікаві факти
Якщо є ситуація, з якою ти сам не можеш впоратися, значить потрібно звертатися по допомогу до фахівців. Зараз дуже популярні реклами, що пропонують детокс-чаї, детокс-їжу і взагалі все детокс, без найменших наукових обґрунтувань. Якщо у тебе є печінка й нирки – ти вже здатний виводити токсини з організму. Якщо тобі потрібен справжній, трушний детокс, то у тебе можуть відмовляти печінка чи нирки. В такому випадку тобі не потрібен чай. Тобі потрібен лікар.
Як навчитися бути щасливим у наші тривожні коронавірусні часи?
Не забувати свої улюблені речі, які приносять радість, і не відмовлятися від них. Згадайте, що робило нас щасливими до коронавирусу. Якщо вранці подобається слухати музику, то ми продовжуємо її слухати вранці. Через те, що трапилося щось погане, все хороше з життя не зникло.
Якщо ми приймаємо ситуацію, беремо на себе відповідальність і будуємо плани виходячи з дійсності – тривога зменшується. Щастя – це ж непостійний стан. Весь час щасливі люди лежать в дурдомі. Щастя – це хвилини. Просто зараз у нас є можливість повернути своє життя в свою колію і насолоджуватися його маленькими радощами – спілкуванням з сім'єю, музикою, їжею.
Психотерапевт Тіна Берадзе / Фото Чорноморська ТРК
Просто потрібно перечекати цей час, убезпечити себе, обмежити себе в тусовках. Так, прикро. Але тут вибір або ти потерпиш, або підеш на тусовку і, цілком можливо, не переживеш майбутню зиму.
Цікаво Стресуете та втрачаєте рівновагу: розповідаємо, що робити і куди йти?
Як правильно реагувати на людську агресію?
З гумором. Агресія у відповідь тільки погіршить ситуацію. Гумор і сміх – це саме те, що розряджає і розслабляє людей.