Протестують і лікарі, і пацієнти
Разом з активістами на акції протесту по всій країні вийшли сотні лікарів та пацієнтів. Все, чого їм треба, - аби імпортних ліків не поменшало і вони не подорожчали.
Лікування нашої хвороби - це або пересадка кісткового мозку, або замісна терапія. Препарат, який ми зараз приймаємо, аналогу українського нема - він тільки зі Швейцарії, дві марки, більше нема, - розповідає учасниця акції Світлана.
За новими правилами пройти українську митницю медпрепарати зможуть лише за наявності ліцензії. Видаватиме її єдиний орган - Державна служба ліків.
“В одні руки потрапляє механізм управління всім фармринком України. Навіщо придумали 5 етапів ліцензування? Тільки з однієї причини - щоб викачувати гроші з фармкомпаній. Фармкомпаніі всі заявили - препарати подорожчають”, - каже голова пацієнтської організації ЮКАБ Дмитро Шерембей.
Хто відповідає за препарат?
Чиновники твердять - нова ліцензія потрібна, аби контролювати якість ліків і зменшити кількість посередників. Мовляв, відтак буде чітко визначено, хто за препарат відповідає. Але ліцензування - це довідка на довідку, апелюють у міністерстві охорони здоров`я.
Іноземний виробник у разі поставки неякісної лікарської продукції повинен буде за свій рахунок забрати цю продукцію і за свій рахунок утилізувати її в своїй країні. У разі нанесення шкоди здоров'ю пацієнту відшкодовувати цей збиток буде іноземна компанія-виробник, - пояснює голова Державної служби ліків Олексій Соловйов.
Умови, за якими можна отримати ліцензію - досі не сформовані. Впродовж місяця чиновники тричі змінювали їх перелік. Остаточних - досі немає, тільки проект. Що буде потрібно і чи зможуть виконати вимоги імпортери, експерти сумніваються. Тому і кажуть про можливе подорожчання медпрепаратів.
Не всі постачальники , які зараз займаються постачанням цієї продукції, зможуть отримати цю ліцензію. Щоб не виявилося, що в кінцевому результаті якийсь один чи два дистриб’ютори, за наявності сьогодні 200 компаній, залишаться на ринку, - каже член асоціації виробників інноваційних ліків Юрій Савко.
На 2-3 місяці експортери мають запаси ліків, запевняють в уряді. Тому дефіциту не буде. Тут же переконують - 1-го березня імпортні препарати не стануть на митниці. Отримати ліцензію зараз можна, просто написавши заяву. А весь механізм видачі дозволу остаточно запрацює під кінець року.
Нема жодних підстав вважати, що якісь проблеми виникнуть з 1-го березня в українських аптеках , що можуть зникнути лікарські засоби. Введення з 1-го березня норми закону про ліцензування імпорту буде відбуватися поступово, - запевняє віце-прем`єр-міністр України Костянтин Грищенко.
Питання не якості, а життя
Та одночасно зі збільшенням вимог до імпортних ліків в уряді вважають - препаратів з-за кордону все ж забагато на українському ринку. Тому хочуть, аби власних було більше.
Процес дослідження нового препарату і випуску його на ринок може зайняти 8-12 років. Чи в стані українська промисловість виробляти оці найновіші препарати,чи можуть українські виробники на даному етапі такими інвестиціями займатися? Я не думаю, - каже член Асоціації виробників інноваційних ліків Юрій Савко.
Для багатьох пацієнтів імпортні ліки - це не лише синонім якості, а питання життя, тому що вітчизняних аналогів не існує. Лікування СНІДу, туберкульозу, онкологічних хвороб - на 90% забезпечується ліками з-за кордону.