Однак діяти треба негайно, зосередитись не на своїх відчуттях, а на головному – порятунку. Ми не закликаємо бути супергероями, перш за все, ви маєте дбати про свою безпеку. Однак, звичайні вміння та знання можуть врятувати життя вам, вашим близьким чи звичайному перехожому. У рамках проєкту "Інтерв'ю24" ми поспілкувались з директором та інструктором "Курсів першої допомоги "САВ" Василем Кашубою.

До теми Що робити, якщо "криє" на тлі загрози війни: важливе інтерв'ю з психотерапевтом

Коли ми домовлялись про зустріч, було зрозуміло, що вільного часу у нашого співрозмовника не надто багато. Тривожні новини про ймовірне повномасштабне вторгнення Росії в Україну – причина зайнятості. Охочих пройти курси першої допомоги значно побільшало.

Загалом з 2016 року курси першої допомоги від команди Василя Кашуби пройшли близько 60 тисяч людей.


24 канал поспілкувався з інструктором курсів першої допомоги Василем Кашубою / Фото Анастасії Зазуляк, 24 канал

Чому важлива домедична допомога

Коли людина перестає дихати, у неї зупиняється серце і кровообіг – до мозку надходить недостатньо кисню. Чим раніше людина отримає допомогу, тим більше у неї шансів вижити. Незворотні зміни починаються уже через 4 – 5 хвилин. Медики швидкої не в змозі прибути у такі короткі терміни, а тому важливо, аби той хто опинився поруч, почав надавати допомогу негайно.

Медичну допомогу можуть надавати лише медики. Ми ж можемо надати постраждалому лише першу домедичну допомогу. Що це передбачає та як визначити ознаки життя і ознаки клінічної смерті?

 1. Перед тим як надавати домедичну допомогу, обов'язково переконайтесь у власній безпеці.
 2. Після цього перевірте чи притомна людина: зверніться до неї, доторкніться, якщо людина відреагувала, запитайте чи потрібна їй допомога.
 3. Якщо вона не реагує, потрібно перевірити чи жива вона. За сучасними стандартами, для цього достатньо послухати дихання впродовж 10 секунд:
 • якщо людина дихає – вона жива,
 • якщо за цей час вона дихає менш як два рази, можна вважати, що вона не жива і, що їй потрібно надавати допомогу.
 1. викликати швидку.

Як надавати допомогу при тому, коли людина непритомна і не дихає?

Їй потрібно робити серцево-легеневу реанімацію (як правильно її проводити – розкажемо далі).

Якщо людина непритомна, але дихає?

Її треба перевернути на бік у стабільне бокове положення, щоб вона не захлинулася своїми рідинами, а також щоб корінь язика не перекрив дихальні шляхи.

Простий спосіб перевести людину у бокове положення:

 • Ближню руку непритомного потрібно підняти вгору, дальню руку покласти на щоку, шию і так притримувати її.
 • Зігнути ногу в коліні – це наш важіль, яким можна перевернути навіть дуже велику людину. Дитина може перевернути дорослого.
 • Таким чином ми натискаємо на важіль, перевертаємо людину.
 • Лікоть повинен бути на землі, коліно – теж.
 • Бажано, щоб нога була опорою, аби людина не завалилася на живіт.
 • Далі контролюємо дихання. Якщо людина перестала дихати – перевертаємо її назад і проводимо серцево-легеневу реанімацію.

Як перевести людину без свідомості у бокове положення / Фото Анастасії Зазуляк, 24 канал