Вчені не знайшли доказів того, що коронавірус інфікує мозок напряму. Тож вони вважають, що вплив хвороби на мозок є результатом імунної реакції на вірус. Результати роботи опубліковані на офіційному сайті Національного інституту неврологічних розладів та інсульту.

До теми Яким чином коронавірус порушує роботу мозку: усе, що про це відомо

Як проводилось дослідження

  • Вчені провели глибоке дослідження зразків тканин головного мозку 19 померлих внаслідок коронавірусу.
  • Вік пацієнтів становив від 5 до 73 років.
  • Деякі з них мали діабет, ожиріння і серцево-судинні захворювання.
  • Для аналізу науковці використовували спеціалізований апарат МРТ. Він у 4 – 10 разів чутливіший за більшість сучасних томографів.

Особливу увагу вчені звернули на зразки нюхових цибулин і стовбура мозку, які вважаються найвразливішими до вірусу SARS-CoV-2. В обох випадках дослідники виявили багато ознак гіперінтенсивності (які вказують на запалення) та гіпоінтенсівності (характерно для кровотеч).

Під час сканування зразків мозку ознаки гіперінтенсивності виражалися яскравими плямами й тонкими кровоносними судинами, які іноді пропускали деякі білки крові (зокрема фібриноген). Вченим здалося, що саме це викликало імунну реакцію. Ознаками гіпоінтенсівності були згустки крові й пошкоджені кровоносні судини, але в цих областях імунної реакції не спостерігалось.

Ми були здивовані. Ми очікували побачити пошкодження, спричинені нестачею кисню. Натомість ми побачили мультифокальні ділянки пошкодження, які, як правило, пов’язані з інсультами та нейрозапальними захворюваннями,
– розповіла авторка дослідження Авіндра Нат.

Для того, аби виявити SARS-CoV-2 в тканинах мозку, фахівці використали декілька методів ідентифікації генетичного матеріалу або білків коронавірусу. Втім, при жодному аналізі вчені не підтвердили присутність вірусу в тканинах. Тож дослідники підозрюють, що виявлені нами пошкодження були викликані не прямою дією SARS-CoV-2.

У майбутньому група дослідників планує вивчити, як COVID-19 шкодить кровоносним судинам мозку і на скільки тривалі симптоми він викликає.