Віднедавна такого асистента отримали й ізраїльські спінальні хірурги. Компанія Mazor Robotics розробила робота для операцій на хребті. Система, яка отримала назву "Відродження", не може самостійно здійснювати хірургічне втручання, але робить процедури менш інвазивними і дозволяє проводити їх з небаченою досі точністю.
Робот складається з двох частин: робочої, яка безпосередньо контактує з пацієнтом, та бази. На ній розташований дисплей сканера та органи управління.
"Ми завжди покладалися на власні руки, на тактильні відчуття. Але з цим роботом наші звички раптом стали непотрібними. Треба було чимало часу, аби звикнути до нього. Особисто я зміг повноцінно працювати з цим роботом десь після десятої операції", - каже голова Центру спінальної хірургії Леон Каплан.
Серед переваг системи - можливість добре підготуватися до операції. Передовий сканер та функція 3D-симуляції дозволяють лікарям пройти всю процедуру хірургічного втручання крок за кроком і з'ясувати, які можуть бути ускладнення.
"Все наче під час справжньої операції. І це дуже корисно, адже можу заздалегідь підготуватися. На самій операції мені вже добре відомий організм пацієнта, я знаю чого чекати, що дуже важливо під час ускладнень", - каже хірург-ортопед Яір Барцілай.
Ось одна з операцій з використанням системи "Відродження". Хірурги намагаються повернути зміщенні нижні хребці на нормальне місце. Система відсканувала спину пацієнта і лікарі змогли заздалегідь спланувати операцію.
Зробивши надріз, спеціалісти взялись до справи. Завдяки системі вони точно знають, що вводять інструмент під правильним кутом. У разі помилки хірурга, робот допоможе відкоректувати траєкторію руху наконечника.
"Насправді це чимось нагадує автомобільний GPS-навігатор. Сканер формує карту тіла, а потім лікарі прокладають майбутній маршрут. Система може виявити пухлини, з'ясувати точне місце розташування пошкодженої тканини. Хірург, як водій, планує оптимальний шлях - до головної мети повз перешкоди", - каже виконавчий директор компанії Mazor Robotics Орі Хадомі.
Вартість спінального робота - мільйон доларів. Чимало, але спеціалісти запевняють - це ефективне вкладення коштів. Зараз систему "Відродження" використовують вже 30 госпіталів у всьому світі.