Як завжди, виробники ліків поспішають на допомогу. Однак провідні науковці застерігають: таблетки для покращення пам'яті, що продаються без рецепту, відносять до препаратів нез'ясованого механізму дії, тобто їхня ефективність взагалі не доведена, а позитивні відгуки можна списати на ефект плацебо.

Інша справа зі стимуляторами пам'яті амфетамінового ряду. Вони справді допомагають, але, як і наркотики, викликають звикання, а в довгостроковій перспективі й узагалі шкодять здоров'ю.

Що насправді покращує здоров'я мозку, то це спорт. Неврологи з Мінесотського університету протягом 25 років досліджували зв'язок між фізичною та розумовою активністю. Так от, регулярні тренування навіть із середнього віку вбережуть вас від проблем з пам'ятю. Інше дослідження засвідчило – навіть 20 хвилин у спортзалі покращують довгострокову пам'ять.

Несподіваний фактор № 2 – зуби. Британські дослідники простежили за 6 тисячами осіб і виявили, що запалені ясна та карієс негативно позначаються на інтелекті та швидкості мислення. Ця порада є актуальна як для молодих, так і літніх людей. Учені з Каліфорнійського університету довели, що люди, які чистили зуби тричі на день на 65 % знижували шанси мати старече слабоумство порівняно з тими, які виконували цю процедуру 1 раз.

І останній чинник, про який говорять усі науковці – міцний сон. Доведено, у фазі глибокого сну встановлюються зв'язки між клітинами мозку, що й забезпечують нашу довгострокову пам'ять.