Олександр Шміло все життя бореться із гемофілією - незгортанням крові. Каже: перебої з ліками не тільки здоров’я не покращують, а й по гаманцю добряче "б’ють".
“Мені треба в місяць 10 тисяч одиниць. Якщо ми, умовно, візьмемо 2 гривні 20 копійок за одиницю активності, то ми отримуємо, що треба 22 з гаком тисячі гривень щомісяця. Але я ще раз підкреслюю - це мінімальний рівень. Якщо ми говоримо за нормальний європейський рівень - ця сума наближається до 40 тисяч”, - каже голова правління Всеукраїнського товариства гемофілії Олександр Шміло.
Якщо близько 2 тисяч офіційно зареєстрованих в Україні гемофіликів якось і можуть знайти вихід з проблеми, то більш ніж двом десяткам тисяч хворих на ВІЛ/СНІД, окрім держави, допомоги чекати немає від кого - згідно з законодавством, розповсюдженням цього типу препаратів займається виключно Український центр профілактики і боротьби зі СНІДом.
В деяких областях ліків вже немає.
В деяких — вони закінчаться
через тиждень, два, три, місяць.
“В деяких областях ліків вже немає. В деяких - вони закінчаться через тиждень, два, три, місяць. Для хворих неприйом ліків - рівнозначно смерті. Тобто, в організмі з’явиться резистентність до вірусу і вже буде потрібно лікувати цих людей більш дорогими ліками”, - сказав голова координаційної ради Всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ Володимир Жовтяк.
Про проблему в Міністерстві охорони здоров’я знають. Пояснюють: більше половини з усіх проведених торгів в цьому році довелося скасувати або відтермінувати через порушення тендерних умов. Нині відбулася чверть із запланованої кількості торгів. Посадовці наголошують, пріоритетною є закупівля тих ліків, яких майже не залишилось.
До пацієнтів ліки потрапляють
лише за два–три місяці.
“Хочу сказати і зауважити - Міністерство охорони здоров’я не закуповує практично по жодній позиції - одиничні позиції, це тестування стосується - по жодній позиції на 100 відсотків забезпечення лікарськими засобами. На сьогодні це перекривається регіонами”, - сказала перший заступник міністра охорони здоров’я України Раїса Моісеєнко.
Тендери проводять, однак, як показує практика, до пацієнтів ліки потрапляють лише за два-три місяці. Не виключено, що хтось до завершення цього терміну може і не дожити.