Дослідники з Університету Колумбія (США) та Інституту Тауба виявили, що гормон ірисін (irisin), який утворюється під час занять спортом, може зменшити ризик розвитку наразі невиліковної форми деменції – хвороби Альцгеймера, пише MedicalXpress.

Читайте також: Хвороба Альцгеймера частіше вражає жінок, – вчені

Вчені провели аналіз зразків мозкової тканини пацієнтів з хворобою Альцгеймера і виявили, що у хворих в гіпокампі (відділі головного мозку, що відповідає за формування пам'яті) вміст гормону знижується.

Експерименти на мишах показали, що ірисін в мозку гризунів захищає синапси (контакти між нейронами) від пошкоджень, які можуть негативно вплинути на пам'ять. При нестачі ірисіну в гіпокампі у тварин виникають проблеми з пам'яттю й ослаблення синапсів.

Хвороба Альцгеймера – причини виникнення
Це захворювання, яке виникає у людей у похилому віці. Воно характеризується послабленням функцій головного мозку. Через це людина не може піклуватися про себе самостійно – вона потребує постійного нагляду і сторонньої допомоги.

Хвороба Альцгеймера виникає через накопичення в нервових клітинах різного "білкового сміття" (тау-білки та білки бета-амілоїду), яке поступово вбиває нейрони в різних частинах мозку. Їх смерть веде до втрати пам'яті і старечого недоумства.

У мишей, які плавали щодня протягом п'яти тижнів, не зафіксували ознак деменції навіть при введенні білків бета-амілоїду – пептидів, які, як заведено вважати, сприяють розвитку хвороби Альцгеймера у людини. Однак блокування активності ірисіну повністю забрало позитивний ефект від фізичної активності.

Ірисін утворюється в організмі при посиленій роботі м'язів. Також дослідники виявили, що він відіграє важливу роль в метаболізмі, зокрема, сприяє перетворенню білого жиру на бурий.

Результати дослідження можуть бути використані як терапії деменції у людей. Вчені планують підібрати препарати, які можуть спровокувати вироблення ірисіну або надати дію, яка схожа з дією гормону.

Висновок вчених: фізичні навантаження сприяють утворенню ірисіну, який може зменшити ризик розвитку хвороби Альцгеймера.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.