Вакцина від грипу: все, що потрібно знати про щеплення

12 травня 2020, 19:27
Читать новость на русском

На фоні пандемії коронавірусу перед епідеміологічним сезоном лікарі радять провакцинуватись від грипу, аби виключити поєднання двох захворювань зі схожими симптомами. Про те, які вакцини допоможуть вберегтись від хвороби, кому вони протипоказані та скільки щеплень потрібно робити, з’ясували журналісти Здоров'я 24.

Побічні ефекти вакцини проти грипу виникають рідко. Переважно у вигляді роздратування на місці ін'єкції. Ще рідше бувають загальна слабкість, озноб або незначне підвищення температури. Загалом ці симптоми зникають за декілька днів. У алергіків вакцина може викликати алергічну реакцію, тому перед щепленням необхідно звернутися до сімейного лікаря, який з'ясує, чи немає у вас алергії, повідомляє 24 канал.

До теми Профілактика грипу та застуди: що робити, коли всі навколо хворіють

Що таке грип?

Це – гостре респіраторне захворювання, спричинене вірусом. Легко передається від людини до людини переважно через кашель, чхання або ж близький контакт. Захворіти грипом може будь-хто і у будь-якому віці.

Симптоми грипу виникають раптово і можуть тривати від кількох днів до кількох тижнів. За перших симптомів звертайтеся до лікаря.

Якими є симптоми грипу?

Помітними:

  • висока температура, яка тримається мінімум п’ять днів;
  • лихоманка;
  • головний біль;
  • ломота у м’язах і суглобах;
  • загальна слабкість;
  • втрата апетиту, можливо, нудота;
  • кашель, що може тривати більше двох тижнів.

Читайте також: Чи корисно пити чай з малиною під час застуди: цікаві факти від Супрун

Як від нього вберегтись?

Найкращий спосіб – щорічне вакцинування від грипу. Вакцинація знижує ризик захворіти на грип і попереджає виникнення важких ускладнень хвороби.

Коли потрібно робити вакцинацію?

Вакцинація повинна проводитися до початку активності грипу. Американський Центр з контролю і профілактиці захворювань рекомендує вакцинуватися до кінця жовтня. Але якщо вакцина введена в грудні або пізніше, навіть якщо активність грипу вже почалася, це може бути корисно.

Кому варто почати вакцинацію раніше?

Дітям, яким необхідні 2 дози грипозної вакцини. Першу дозу потрібно ввести якомога скоріше (у жовтні), тому що потрібна друга доза (через ≥4 тижні). А знаючи непередбачуваність дитячого організму, несподівані хвороби, краще мати час в запасі після.

Для тих, кому потрібно тільки одна доза, рання вакцинація (тобто в липні і серпні) може бути пов'язана з субоптимальним імунітетом до кінця сезону грипу, особливо серед літніх людей.


Вакцинуватись від грипу потрібно в кінці осені

Американський Центр з контролю і профілактиці захворювань повідомляє про дослідження, в яких встановлено зниження в ефективності вакцини протягом одного сезону грипу, зі збільшенням часу після вакцинації.

Чому не варто вакцинуватися від грипу "дуже заздалегідь" (влітку, наприклад)?

Вакцини просто може не бути в організаціях охорони здоров'я, зазвичай вона з'являється в вересні-жовтні.
Останнім часом підйом і пік захворюваності на грип починається не раніше січня, а іноді настає і в березні.
Імунітет після щеплення виробляється досить швидко (до 2 тижнів), але з часом починає згасати.

Чому не варто вакцинуватися від грипу в пік захворюваності (в середині зими, наприклад)?

Вакцини вже може не бути в організаціях охорони здоров'я. Зазвичай кампанія вакцинації закінчується на початку грудня. Протягом грудня ще можна знайти десь платну дозу, але пізніше – малоймовірно.

Якими є протипоказання до вакцинації?

  • Вакцинація не проводиться при гострій хворобі, застуді, яка перебігає із температурою тіла вищою за 38-38,5 градусів. "Якщо ми говоримо про застуду без температури, то оцінюється тяжкість перебігу хвороби. Середній або тяжкий перебіг є протипоказанням. Якщо ми говоримо по легкий перебіг простуди, незначну нежить без високої температури – то вакцинація може бути проведена", – наголосив Лапій.
  • Вакцинація не проводиться, якщо є підстави вважати, що не буде сформована імунна відповідь. Наприклад, якщо пацієнт приймає імуносупресивну терапію, яка пригнічує імунну відповідь. Або якщо людина має важкий імунодефіцит – вакцина безпечна, але у цьому разі на неї не буде сформовано імунної відповіді.
  • Вакцинація не проводиться, якщо у пацієнта є важка алергічна реакція на вакцину. "Підкреслюю, що саме тяжка алергічна реакція до вакцини, якщо вона раніше застосовувалась, або до компонентів вакцини є протипоказанням"¸ – наголосив Лапій.

Які існують вакцини?

Цього року українцям будуть доступні дві вакцини проти грипу: "Джісі Флю" (Південна Корея) та "Ваксігрип Тетра" (Франція). Обидві якісні та безпечні.

Читайте також: Які вакцини проти грипу є в Україні та яка вартість

У чому між ними різниця 24 каналу пояснив доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П. Шупика Федір Лапій.

За його словами, обидві вакцини – це так звані спліт-вакцини, що означає розщеплений вірус. Чим вони відрізняються? Перша вакцина захищає від трьох вірусів грипу, так звана тривалентна вакцина. Вона південнокорейська. Друга – вперше з’явилась цього року в Україні, але такі вакцини раніше використовувались і в США, і у Франції, у багатьох інших країнах світу, це не є якась нова вакцина. Вона захищає від чотирьох вірусів грипу, тобто є квадривалентною.

Скільки щеплень потрібно робити?

Як наголосив імунолог, у цьому питанні лікар повинен керуватись вказівками, які наведені в інструкції наведених. "Виробник проводить дослідження щодо своєї вакцини, як відповідають на вакцинацію діти та дорослі у різні вікові періоди, і надає рекомендації щодо того, вводити одну дозу чи дві дози. В даному випадку, коли мова йде про вакцину проти грипу, діяти потрібно відповідно до вказівок, наведених в інструкціях", – зазначив він.

Як поєднувати вакцину від грипу з іншими вакцинами?

Вакцина проти грипу може бути введена з будь-якою іншою вакциною як в один день, так і з будь-яким інтервалом.

Як правильно робити щеплення?

1. Звернутися до лікаря (чи то сімейного, чи то терапевта, чи то педіатра). Лікар огляне вас, визначить, чи немає протипоказань, а також надасть поради щодо транспортування вакцини, адже вона вимагає збереження холодового ланцюга.

2. Придбайте вакцину в аптеці вашого міста чи безпосередньо у клініці.

Вакцина, як і антибіотики, належить до рецептурних препаратів, вони повинні відпускатися за рецептом. Провожу паралель з антибіотиками, тому що вони (вакцини – "24"), на жаль, так само, як і антибіотики, продаються без рецептів. Крім того, що потрібно мати рецепт, потрібно ще мати домовленість із лікарем, щодо огляду, консультування і проведення вакцинації,
– наголосив Лапій.

Від моменту, як ви купили вакцину, до моменту її введення має пройти не більше двох годин. Інакше вакцина може втратити свої захисні властивості. Тому у МОЗ, наприклад, наполегливо радять зберегти чек для визначення точної дати й часу придбання вакцини.

Важливо також дотримуватись умов зберігання і транспортування вакцини. Важливо не порушити холодового ланцюга. Інакше вакцина може втратити свої якості. Із цим допоможе впоратись спеціальна сумка з холодовим елементом, яку можна придбати або ж отримати під заставу в аптеці. Також деякі аптеки надають послугу безкоштовної доставки вакцини.

3. Отримайте щеплення. Вакцинацію здійснюють у кабінетах щеплень або кабінеті сімейного лікаря, якщо він облаштований для цього. Також можна звернутись до приватних медичних закладів.

За словами Лапія, у процесі щеплення можливі "підводні камені". "Якщо ви придбали вакцину в аптеці, не порадившись із лікарем, то лікар може сказати, що він вам її не призначав, і відмовитись вводити. Буває, що медичні працівники відмовляються, аби пацієнт приходив зі своєю вакциною, навіть якщо вона придбана за рецептом, навіть якщо були дотримані умови зберігання і транспортування вакцин і вакцина має всі необхідні документи, передбачені в Україні. Тоді варто змінити медичний заклад. У приватних медичних центрах з "підводних каменів" може вилізти таке: за ваші гроші вас попросять зробити велику кількість додаткових аналізів. Це не потрібно робити, але запропонувати можуть", – пояснив імунолог.

Чи довго діє вакцина?

Одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів.

Більше новин, що стосуються лікування різноманітних захворювань, медицини в Україні, здорового способу життя та харчування, вагітності та пологів, відкриттів у сфері медицини та багато іншого – читайте у розділі ​Здоров'я.