Кількість вакцини від компаній Pfizer та BioNTech обмежена, а у самої компанії все розкуплено задовго наперед. Про це заступник міністра охорони здоров'я та головний санлікар Віктор Ляшко розповів в інтерв'ю Інтерфакс — Україна.

До теми Через місяць Україна може отримати COVID-вакцину від Pfizer та BioNTech

Віктор Ляшко
“Вірогідність, що Pfizer завозитиме (вакцину в Україну – ред.) для ринкового обігу, нульова – у них немає таких запасів вакцини. У них черги стоять і від країн, і від самого COVAX. Тут все вже викупили наперед – дистриб’ютори не зможуть прийти й купити”.

Ляшко зауважив, що на українському ринку може бути доступна вакцина проти коронавірусу. Але не уточнив, яка саме.

Він додав, що найпріоритетніше для держави є вакцинація груп ризику, тож України пріоритетно буде викуповувати всі можливі обсяги вакцини для України. Санлікар нагадав, що в рамках глобальної ініціативи COVAX Україна отримає 8 мільйонів доз вакцини проти коронавірусу, але потенційно розглядаються 16 мільйонів доз.

Вакцинація проти COVID-19 в Україні: що відомо

  • 6 січня в Україну надійшов лист від Глобального альянсу з вакцин та імунізації (GAVI) з проханням відповісти, чи може держава прийняти мРНК-вакцину. Вона повинна зберігатися при дуже низьких температурах – від -20 до -80 градусів за Цельсієм.
  • 8 січня Україна підтвердила готовність прийняти такий препарат.
  • COVAX працює з вакцинами, в яких є дозвіл від ВООЗ на екстрене використання. А єдина мРНК-вакцина, яка отримала такий дозвіл – від компанії Pfizer. Тож цілком ймовірно, що в рамках міжнародного розподілу для імунізації груп ризику надійде саме вона.
  • 5 мільйонів доз вакцин замовили у компанії Sinovac. Але угода зірветься, якщо ефективність препарату становитиме менше ніж 70%.
  • Перший етап вакцинації в країні повинен розпочатися у лютому 2021 року.
  • Бюджеті-2021 року на закупівлю вакцини проти коронавірусу передбачено 2,6 мільярда гривень. Ще 1,377 мільярда гривень виділять з Фонду боротьби з COVID-19. Цього недостатньо, адже, згідно з підрахунками МОЗ, для імунізації 20% населення необхідно 15,1 мільярдів гривень.
  • В Україні створять 375 мобільних бригад, які проводитимуть щеплення.
  • Поіменний список, кого необхідно вакцинувати в Україні, повинен з'явитися 15 січня.
  • Нині МОЗ співпрацює з НСЗУ та Мінфіном, аби обліковувати та оплачувати кожен укол.