Коли кістковий мозок не функціонує належним чином, можуть виникнути різні захворювання, пов'язані з кров'ю, інформує 24 Канал. Найбільш поширеними з них є лейкемія, лімфома, множинна мієлома, серпоподібноклітинна та середземноморська анемія.

Дивіться також Як ортопеди мережі клінік Acıbadem у Туреччині відновлюють здоров'я опорно-рухового апарату

У таких випадках виникає потреба у трансплантації кісткового мозку. Для проведення такої процедури можна звернутися до спеціалізованих медичних центрів мережі клінік Acıbadem, які працюють у Туреччині.

Що таке трансплантація кісткового мозку

Трансплантація кісткового мозку необхідна, коли він не працює або не може виробляти достатню кількість здорових клітин крові. При такій процедурі пацієнту через вену пересаджують клітини кісткового мозку, забір яких проводився у здорового донора.

Трансплантація кісткового мозку проводиться для заміни пошкодженого або хворого кісткового мозку. Під час процедури в організм пацієнта поміщають здорові кровотворні стовбурові клітини, і, якщо вони сумісні з клітинами пацієнта, починається процес утворення нової крові.

Існує два поширених типи трансплантації кісткового мозку

Трансплантації, які використовують власні стовбурові клітини пацієнта, називаються аутологічними та проводяться за наявності достатньої кількості здорових клітин кісткового мозку.

Алогенна трансплантація використовує стовбурові клітини іншої людини – часто рідного брата, родича чи неспорідненого донора. Ці стовбурові клітини створюють нову імунну відповідь проти раку на відміну від аутологічних трансплантацій. Для успішної алогенної трансплантації важливо досягти тісної сумісності тканин між пацієнтом і донором.

Останніми роками також проводять трансплантацію від напівсумісних членів родини – батьків, братів і сестер або дітей. Такі процедури називають гаплоідентичними трансплантаціями.


Медичні центри трансплантації кісткового мозку мережі клінік Acıbadem оснащені найновішими технологіями / Фото Acıbadem

Процедура трансплантації кісткового мозку

Трансплантація кісткового мозку проводиться в спеціалізованих центрах, обладнаних провідними системами вентиляції та захисту. Пацієнти залишаються в центрі протягом усього лікування, а госпіталізація триває від 15 до 30 днів залежно від типу трансплантації, пацієнта та його стану.

Пацієнт проходить інтенсивну хіміотерапію або комбінацію хіміотерапії та опромінення залежно від захворювання. Задача цього етапу – викорінити кістковий мозок пацієнта та придушити імунну систему, запобігаючи пошкодженню трансплантованих стовбурових клітин.


Трансплантація кісткового мозку проводиться після 10 днів підготовки / Фото Acıbadem

Після 10 днів підготовки проводиться трансплантація кісткового мозку. Лікар за допомогою спеціальних голок забирає кістковий мозок з кістки донора і поміщає його в спеціальний пакет. Трансплантація, яка зазвичай виконується в палаті пацієнта, може тривати від 30 хвилин до кількох годин. Пацієнти зазвичай добре реагують на трансплантацію, дуже рідко виникають певні реакції на донорські стовбурові клітини або консерванти.

Період відновлення

Початкове відновлення займає кілька тижнів, але для повного відновлення імунної системи може знадобитися кілька місяців. Пацієнт отримує різні види лікування приблизно протягом пів року, щоб збільшити сумісність власних і донорських клітин кісткового мозку.

Протягом цього часу за людиною будуть ретельно спостерігати та відстежувати появу ймовірних ускладнень, таких як інфекція або реакція "трансплантат проти хазяїна", які можуть виникати під час алогенної трансплантації.

Ризики та ускладнення

Як і будь-яка велика медична процедура, трансплантація кісткового мозку несе в собі ризики, включаючи інфекцію, кровотечу, реакцію "трансплантат проти господаря" (при алогенних трансплантаціях), дисфункцію органів і навіть смерть.

Часті запитання

Чи болісна процедура?

Хоча збір кісткового мозку або стовбурових клітин може спричинити деякий біль, використовується анестезія, щоб впоратися з дискомфортом. Медична команда Acıbadem має знання щодо того, як забезпечити максимальний комфорт під час процедури.


Анестезія допомагає впоратися з дискомфортом під час процедури / Фото Acıbadem

Чи є різниця між трансплантацією кісткового мозку і стовбурових клітин?

Метою обох процедур є збір і передача пацієнту кровотворних стовбурових клітин. Назва трансплантації може змінюватися залежно від їх джерела: з кісткового мозку або крові (периферичної або пуповинної).

Чи існує ризик того, що кістковий мозок/стволові клітини не приживуться до реципієнта?

Залежно від захворювання, схеми лікування та стану пацієнта завжди існує ризик того, що донорські клітини не приживуться в кістковому мозку реципієнта.

Як виглядає реакція "трансплантат проти господаря"?

Вона виникає під час алогенних трансплантацій, коли клітини донора "розпізнають" клітини пацієнта як чужорідні та починають їх атакувати. Це складний клінічний синдром з органною дисфункцією в результаті важкої імунологічної реакції.


Сортування та обробка зібраних клітин здійснюється в мережі лабораторій компанії Acıbadem Labcell у Туреччині / Фото Acıbadem

Які переваги клініки Acıbadem, якщо йдеться про трансплантацію кісткового мозку?

Мережа клінік Acıbadem має медичні центри трансплантації кісткового мозку в Туреччині. Вони оснащені найновішими технологіями за найвищими світовими стандартами. Також в клініках працюють досвідчені кваліфіковані лікарі, які проводять трансплантації кісткового мозку. Крім того, сортування та обробка зібраних клітин здійснюється в мережі лабораторій компанії Acıbadem Labcell у Туреччині, яка має сертифікат акредитації cGMP.

Як зв'язатися з Acıbadem?

Для того, аби отримати детальнішу інформацію про трансплантацію кісткового мозку, можна звернутися за адресами:

  • представництво групи компаній Acıbadem у Києві: вулиця Бульварно-Кудрявська, 14, офіс 1, телефон: +380 93 955 48 40;
  • представництво групи компаній Acıbadem у Львові: вулиця Джохара Дудаєва, 9, телефон: +380 96 388 06 62.

Щоб зв'язатися з мережею клінік, також можна написати повідомлення в інстаграм. Фахівці нададуть детальні відповіді на кожен запит.