Днями уряд підтримав два проекти постанов: про референтні ціни, щоб знизити вартість закупівлі ліків для громадян і для закупівель через місцеві бюджети, а також проект про реімбурсацію ліків.

Як пояснила на брифінгу в.о. міністра охорони здоров’я України доктор Уляна Супрун, референтна ціна визначається наступним чином: беруть ціни, які зараз є у виробників, і порівнюють їх з цінами 5 країн-сусідів, вибирають найнижчу, і ставлять її як найвищу, за яку можна продавати ліки в Україні. А вже на основі референтної ціни буде здійснюватись реімбурсація – відшкодування вартості ліків за рахунок держави.

Наша мета – забезпечити максимальну кількість людей доступними та якісними ліками. Завдяки впровадженню реімбурсації ми не лише знизимо ціни на основні лікарські засоби та зробимо їх доступнішими для пацієнтів, а й зменшимо смертність та кількість ускладнень унаслідок хвороб,
– зазначила Уляна Супрун.

Які ліки підпадають під реімбурсацію

У пріоритеті, наголошують у МОЗ – лікування хвороб, що першочергово впливають на основні показники смертності населення чи ефективно лікуються на амбулаторному етапі: серцево-судинні хвороби, цукровий діабет ІІ типу та бронхіальна астма. Бо Україна – друга у світі за кількістю смертей через серцево-судинні захворювання (понад 65%). У 2015 році у нас зареєстровано близько 1 мільйон осіб, які страждають від цукрового діабету ІІ типу, що у 6 разів більше, ніж пацієнтів з діабетом 1 типу (інсулінозалежні), та 210 тисяч пацієнтів з бронхіальною астмою.

Відшкодовуватися будуть 16 видів препаратів для лікування серцево-судинних захворюваннях, 3 види – бронхіальної астми і 2 – цукрового діабету. Це ліки, визнані Всесвітньою організацією охорони здоров'я, наголосила в.о. міністра.

Як відбуватиметься відшкодування

Безкоштовні ліки – це частина гарантованого пакету послуг первинної ланки. Вартість ліків відшкодовуватиметься за ціною найдешевшого генерика (референтна ціна). Повернення коштів пацієнтам згідно реімбурсації буде можливим після отримання рецепту від лікаря.

Зараз люди закуповують ліки за свої гроші, без рецепту. Ми би хотіли, щоб вони частіше ходили до своїх лікарів. У реформі системи охорони здоров'я ми підсилюємо первинну ланку. І саме лікарі первинної ланки видаватимуть рецепти, з яким людина зможе піти у аптеку і отримати безкоштовно ліки на ті три програми,
— пояснила Супрун.

Коли все запрацює

З 1 січня референтні ціни будуть пущені по аптеках. До 1 січня МОЗ і Мінекономіки працюватимуть, щоб визначити ці ціни. А з 1 квітня запустять реімбурсацію по вказаних трьох програмах.

Крім того, уточнила Супрун, інсулін буде реімбурсований по окремій програмі. Безкоштовні ліки і далі будуть надаватися через державні закупівлі по тих програмах, на які вже підписані контракти — загалом 33 програми. Постанова референтних цін не поширюється на державні закупівлі через спеціалізовані міжнародні організації. З часом, коли ці закупівлі проходитимуть через українську організацію, референтні ціни також дадуть змогу отримати більше ліків за найкращими цінами і підтримувати наших виробників.

Ми знаємо, що найдешевші ліки часто є в українських виробників. Але ми будемо вимагати від них якості і дотримання вимог, які є зараз у Державному експертному центрі щодо реєстрації ліків,
– зазначила в.о. міністра охорони здоров'я.

Аптечні ціни

В Україні зараз немає системи для визначення, які ціни в аптеках є правдиві, наголосила очільниця МОЗ. Вони дуже відрізняються. Тому для визначення референтних цін можна взяти за основу лише ті, що є на сайті Державного експертного центру МОЗ. Згодом, сподівається чиновниця, механізм референтних цін дасть змогу налагодити цивілізоване ціноутворення у всій сфері фармакологічної діяльності в Україні.

Втім, відзначила Супрун, вже зараз уряд знизив надбавки в аптеках на специфічні ліки по трьох програмах (серцево-судинні хвороби, цукровий діабет ІІ типу та бронхіальна астма) – не більше 20%. Чим дорожчі ліки – тим менша надбавка.

При цьому в уряді радять фармкомпаніям не гратися у "дефіцит" – обіцяють "жорстко реагувати" на такі факти.

Ми знайдемо рішення, ми підтримаємо тих, хто буде потребувати. Але я ще раз наголошую: якщо хтось буде грати з українським суспільством в дефіцит ліків, я не буду ганятися за усіма – я знайду одного найбільшого і зроблю так, щоб він відчув, що не поважати українських громадян не можна. Для цього у нас є дуже багато різноманітних інструментів,
– наголосив прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

Кабмін закликав добросовісних представників фармацевтичного ринку підготуватися до вступу в дію системи референтного ціноутворення з 1 січня, понизити ціни на ліки та забезпечити доступ до них у мережах країни. А українцям залишається дочекатися квітня і на власні очі і гаманці переконатися в ефективності цих обіцяних МОЗом і урядом дій.