Дві дози AstraZeneca та Pfizer-BioNTech показали 79% та 90% захист від госпіталізації та смерті через 6 місяців у кількох дослідженнях відповідно. Проте захист з часом слабшає.

До теми Як тримати імунітет у тонусі цілий рік

Це змусило задуматися про додаткові засоби захисту найбільш уразливих верств населення. Однак існує мало даних про порівняльну безпеку третьої дози вакцин проти COVID-19.

У дослідженні вивчалися безпека, імунна відповідь (імуногенність) та побічні ефекти (реактогенність) третьої дози 7 вакцин:

  1. AstraZeneca,
  2. Pfizer-BioNTech,
  3. Novavax,
  4. Janssen,
  5. Moderna,
  6. Valneva,
  7. Curevac.

Дані про побічні ефекти показують, що всі 7 вакцин безпечні для використання як 3 дози,
– йдеться в дослідженні.

Найпоширеніші побічні ефекти

Найпоширенішими ефектами після бустерної дози цих препаратів були: біль у місці ін'єкції, біль у м'язах та стомлюваність.

Поєднання вакцин проти COVID-19

Вчені зауважили, що всі вакцини з дослідження підвищували імуногенність спайкового білка після двох доз вакцин AstraZeneca та Pfizer-BioNTech. Ці дані можуть знадобитися у розробці програми бустерної вакцинації, зробивши її доступнішою.

Вчені зауважили, що вивчили імунну відповідь у добровольців лише через 28 днів після 3 дози цих 7 препаратів. Подальша робота дозволить отримати дані через 3 місяці та 1 рік після того, як люди отримали свої бустерні дози.