У коментарі 24 Каналу експерт фармацевтичної компанії "Фармак", лікар-педіатр Тетяна Дзюба пояснила, як запобігти авітамінозу у дітей та чому цей стан не можна ігнорувати.

До теми Не лише символ Дня закоханих: чого ви могли не знати про роботу та здоров’я серця

Однак, спершу з'ясуємо, як усе ж таки розпізнати нестачу вітамінів в організмі та причини виникнення цього стану.

Що таке весняний авітаміноз

Весняний авітаміноз та харчування – взаємопов’язані поняття. Попри те, що взимку на прилавках магазинів є вибір овочів та фруктів, збалансувати раціон повним спектром поживних речовин складно.

Кожен вітамін виконує важливу функцію для справної роботи організму. Якщо бодай одного з компонентів недостатньо – механізм біохімічних процесів дає збій.

На розвиток авітамінозу впливає не лише кількість спожитих вітамінів, але і їх якість. Ба більше, організм адаптується до дефіциту, якщо отримує менше вітамінів.

Для дітей особливо важливо мати поживний раціон, який стимулюватиме розвиток організму та знизить ризики для здоров'я.

Натомість дефіцит поживних речовин будь-якого роду з раннього віку може призвести до проблем зі здоров'ям: порушувати обмін речовин, сприяти розвитку хронічних захворювань і навіть впливати на розумовий розвиток.

Весною організм дитини потребує підтримки / Фото Unsplash

Як розпізнати авітаміноз у дитини

Одними з найбільш помітних зовнішніх проявів авітамінозу у дитини є бліда шкіра та швидка стомлюваність. Ці симптоми – це "крик" організму про брак вітаміну С.

При нестачі вітаміну С у дитини розвивається схильність до частих вірусних та застудних захворювань, загострюються хронічні хвороби та підвищується ламкість кровоносних судин.

Якщо дитина має поганий сон, стала вередливою й менш активна упродовж дня, скоріше за все, організм відчуває брак вітаміну В. На це також може вказувати поява виразок в роті або тріщин в куточках губ.

Дефіцит вітаміну D теж проявляється порушенням сну, а ще погіршенням зору та стану волосся, шкіри, нігтів і зубів. Небезпека у тому, що у дітей нестача вітаміну D викликає рахіт – захворювання, при якому порушується процес мінералізації кісток та затримується розвиток зубів.

Тобто, ознаки весняного авітамінозу залежать від того, чого саме бракує в організм. Ось загальні симптоми, які можуть вказувати на наявність авітамінозу у дитини:

  • Слабкість і втома.
  • Дратівливість і нервозність.
  • Поганий апетит або відсутність апетиту.
  • Порушення сну.
  • Погана пам'ять та концентрація.
  • Порушення росту та розвитку.
  • Проблеми зі шкірою, волоссям і нігтями.
  • Зниження імунітету, яке проявляється частими захворюваннями.
  • Проблеми зі зором.
  • Швидка втомлюваність.


Дратівливість та істерики – можуть бути симптомами авітамінозу / Фото Unsplash

Експерт фармацевтичної компанії "Фармак", лікар-педіатр Тетяна Дзюба радить за перших симптомів дефіциту вітамінів не ігнорувати проблему та звернутись за допомогою до фахівця.

Лікарка наголошує, що найкращим способом запобігання авітамінозу у дитини – є збалансоване харчування з різноманітними продуктами.


Щоб уникнути авітамінозу раціон дитини має містити багато овочів та фруктів / Фото Unsplash

При необхідності, можна використовувати вітамінні комплекси для запобігання авітамінозу.

Якщо ви помітили у дитини ознаки авітамінозу, зверніться до лікаря та зверніть увагу на дієтичні добавки у формі шипучок, які легко засвоюються. Це зручний формат споживання вітамінів для дітей – вони мають приємний смак і підходять дітям від 3 років. Наприклад, вітамінний комплекс ПАМП від компанії "Фармак" містить відразу три речовини: вітамін С, вітамін D3 та Цинк, відтак вам не потрібно купувати три різних засоби*.

Вітамінний комплекс у формі шипучок "ПАМП для дітей" / Фото Фармак

Ще один варіант дієтичної добавки, яка містить низку необхідних вітамінів для дітей – це вітамінний комплекс "Вітабіон" у формі льодяників з апельсиновим смаком. Комплекс містить вітаміни: C, E, B3, B5, В2, B9, В6, B1, В12, H.

"Вітабіон" сприяє підтриманню роботи імунної системи; утворенню колагену для повноцінної роботи кровоносних судин та нормального функціонування кісток, хрящів, ясен, шкіри, зубів. А також позитивно впливає на роботу нервової системи та серця.

Для дітей такий варіант прийому вітамінів є зручним та смачним, а склад інгредієнтів комплексу – забезпечує підтримку організму у весняний період.


Вітамінний комплекс у формі льодяників "Вітабіон" / Фото Фармак

Крім того, лікарка радить вчасно водити дитину на профілактичні огляди, пильнувати раціон на збалансованість, забезпечити режим сну та більше гуляти на свіжому повітрі.

*Реклама дієтичних добавок. Не є лікарськими засобами. Виробник "ПАМП": Новелті Фарма ГДД СА, Швейцарія / Novelty Pharma GDD SA, Switzerland для АТ "Фармак". Виробник "Вітабіон": ПЕЗ Продакшн Юроп Кфт., 1 ПЕЗ-Хаас стріт, 9241 Яношшомор’я, Угорщина / PEZ Production Europe Kft., 1 PEZ-Haas street, 9241 Janossomorja, Hungary для АТ «Фармак». Найменування та місцезнаходження оператора ринку: АТ "Фармак", 04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 63. УКР/ПРОМО/03/2023/ДД/ПАМП_Д/ВТН/ПС/001