Ртуть у рибі: наскільки це небезпечно та як себе убезпечити
Джерело:
FDAРтуть потрапляє у воду внаслідок скидання промислових стоків, і навіть під час згорання різних видів палива: вугілля, деревина і нафта. Під впливом бактерій водного середовища, цей елемент перетворюється на метилртуть – його токсичну форму, яка небезпечна для живих організмів.
Риби накопичують метилртуть через зябровий апарат та травну систему. У їхніх тканинах ця форма ртуті зв'язується з білковими сполуками та накопичується, а кулінарна обробка не видаляє важкі метали з м'яса риби.
Також на тему Як зберегти їжу безпечною при відключенні світла: поради МОЗ
Як ртуть впливає на організм
Метилртуть легко проникає через гематоенцефалічний та плацентарний бар'єри. Тому основні прояви:
- нервова система: метилртуть токсична для головного та спинного мозку, викликає пошкодження нервів;
- дитина в утробі матері: метилртуть негативно впливає на мозок і нервову систему, яка розвивається зачіпає когнітивне мислення, пам'ять, увагу, мовлення, а також дрібну моторику.
Ртуть природним чином виводиться з організму, але для цього потрібно кілька місяців. Тому, якщо ви часто вживаєте рибу з високим вмістом метилртуті, її рівень в організмі підвищуватиметься. І це призведе до отруєння.
Рівень ртуті в рибі
Вся риба та молюски містять сліди метилртуті. Але найвищий рівень – у великих риб. До них належить:
- акули;
- марлін;
- блакитний тунець;
- королівська скумбрія;
- мечоніс.
До риб з низьким вмістом метилртуті належать:
- лосось;
- минтай;
- сом;
- тріска.
Споживання риби та запобіжні заходи
У рибі міститься безліч корисних для здоров'я елементів, включаючи білок, вітаміни, мінерали та омега-3 жирні кислоти. Рекомендується включати до раціону щонайменше дві порції риби на тиждень, у тому числі одну порцію (140 грамів) жирних сортів, багатих омега-3 жирними кислотами, таких як лосось, оселедець, скумбрія і тріска.
Для жінок у період вагітності та малих дітей, помірне вживання риби з низьким рівнем токсину вважається корисним і не становить шкоди здоров'ю. FDA рекомендує обмежити споживання риби з високим вмістом ртуті до двох порцій на тиждень для зазначених груп населення.