Закреп: чому виникає та коли стає небезпечним
Про закрепи не зовсім зручно говорити. Однак, закрепи поширене явище, яке потребує вирішення. Найбільша загроза закрепу ховається в причинах цього стану.
Уляна Супрун розповіла, що закрепи поділяють на первинні та вторинні. Первинні закрепи спричиняє неправильний спосіб життя. Вторинні закрепи провокують хвороби, психосоціальні проблеми чи певні лікарські препарати.
Читайте також: Чому не можна довго сидіти на унітазі
Причини появи закрепів
- Брак фізичної активності.
- Суворе обмеження калорій.
- Нестача клітковини в раціоні.
- Приймання ліків, особливо діуретиків, алюмінієвмісних антацидів (препаратів для зниження кислотності шлунку) антидепресантів, опіатів, спазмолітиків, антиконвульсантів, препаратів заліза.
- Закрепи стаються в подорожах, коли збиваються звичні години підйому, туалету, прийому їжі, і буває зневоднення та неможливість потрапити до вбиральні одразу, як закортіло.
- Сильний стрес, дискомфорт.
Найчастіше закрепи трапляються без особливих патологій в основі. Це називається закреп при нормальному транзиті кишківника. Все скорочується, але в прямій кишці щось не так, а живіт тим часом болить і здувається. Такий тип пов’язують зі стресом, і зазвичай, він добре підлягає лікуванню послаблювальними й клітковиною, – пояснює Уляна Супрун.
Закрепи також можуть бути при сповільненому транзиті кишківника та в при наявності синдрому обструктивної дефекації.
У жінок закрепи можуть бути в другій фазі менструального циклу та під час вагітності. Причина — у високому рівні гормонів прогестерону та естрогену (а під час вагітності ще й соматостатину), які пригнічують виділення гормону мотиліну, який стимулює перистальтику. Гормональні взаємодії в жінок уповільнюють моторику кишківника.
Жінки вразливі до закрепу у другій фазі менструального циклу
Що може допомогти
В другу фазу циклу в організмі також затримується вода і збільшується вага. Тому варто їсти більше овочів, а менше солодощів; пити більше води, але менше кави й алкоголю; також важливо займатися спортом.
Щодо кави, то буває й протилежне — кава може стимулювати перистальтику сигмоподібної кишки.
Овочі та вода не дадуть “позлипатися” каловим масам, а тренування розбурхають ліниві нутрощі. Кава у великій кількості та алкоголь в будь-якій, призводять до зневоднення.
Початок менструації часто супроводжується послабленням — такий ефект забезпечують простагландини.
Поради, яких слід дотримуватися, аби уникнути закрепу:
- Прагніть сходити в туалет одразу, як прокинетеся, чи після їжі.
- Якщо тіло кличе вас до вбиральні — мерщій. В цей момент якщо стриматися, то все може “позлипатися” і ущільнитися.
- Найкраще положення — коли коліна вищі за стегна.
- Якщо ви мало рухаєтеся, те саме відбувається і з вашим кишківником.
- Їжте цільнозернові злаки, овочі та фрукти, багаті на клітковину. Кількість клітковини в раціоні слід збільшувати поступово, і досягнути 18-30 грамів на добу. Покращення настане упродовж чотирьох тижнів.
- Пийте достатньо води. Зневоднення призводить до закрепів. Втім, навіть якщо пити, коли хочеться, закрепи все одно можуть бути з інших причин.
- Їжте фрукти чи сухофрукти, що містять сорбітол. Це природне послаблювальне. Сорбітолу багато в яблуках, персиках, фініках і чорносливі.
Сухофрукти корисні при закрепах
Коли закреп – тривожний сигнал
Інколи закрепи викликані іншими медичними станами. Вторинні закрепи бувають з низки причин.
- Спровоковані ліками: антацидами, добавками заліза, опіатами, психолітиками, діуретиками, трициклічними антидепресантами.
- Цереброваскулярна хвороба.
- Депресія.
- Діабет.
- Синдром подразненого кишківника.
- Гіпотироїдизм.
Менш поширеними причинами є брак магнію чи калію, надлишок кальцію, різні форми деменції, пухлини кишківника чи яєчників, тріщини кишківника, множинний склероз, автономні нейропатії, мала рухливість/інвалідність, чи пошкодження спинного мозку.
Якщо закреп вторинний, мало харчуватися висівками — треба усувати головну причину, чи не давати їй погіршуватися. Якщо регулярно болить живіт, то ваш сімейний лікар має направити вас до гастроентеролога. Біль в животі може бути симптомом синдрому подразненого кишківника.
Слід негайно відвідати гастроентеролога у таких випадках:
- Перед хірургічним втручанням через закрепи.
- При зміні калібру калу.
- Якщо в калі є прихована кров (це такий аналіз).
- В разі залізодефіцитної анемії. В чоловіків — одразу, в жінок — якщо курс добавок заліза нічого не змінив.
- Симптоми обструкції (щось заважає прохідності кишківника).
- Закрепів не було, і тут раптом.
- Наявні ректальні кровотечі.
- Пролапс (випадіння) прямої кишки.
- Раптова втрата ваги.
Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.