Вітамін Д для жінок: як сонячний вітамін впливає на репродуктивне здоров'я
Джерело:
NCBIНестачу вітаміну Д наразі вважають глобальною проблемою людства, зокрема, у ВООЗ її розглядають на рівні пандемії – лише в Європі дефіцит вітаміну Д фіксують у 57 – 64% населення. Що стосується України – поширеність дефіциту сягає 95%.
Відомо, що всього 6,1% жінок різного віку має нормальний рівень вітаміну Д – це критично важливо, адже його нестача може призвести до проблем з жіночим здоров'ям.
До теми Україну накриє вірусна хвиля: як посилити ефект вакцинації
Як пов'язаний вітамін Д з жіночим здоров'ям
Передусім варто розібратись, що таке вітамін Д та яку роль загалом в організмі він виконує.
Основна функція вітаміну Д полягає у забезпеченні гомеостазу кальцію. Однак з'являється дедалі більше даних про його участь у таких важливих біологічних процесах, як диференціація клітин, апоптоз, підтримка імунної системи тощо.
Безумовно, жіночий організм, так, як і чоловічий, потребує регуляції обміну фосфору і кальцію, який має прямий вплив на стан кісток, зв'язок, м'язів, роботу серцево-судинної системи. Однак крім цього "класичного" ефекту вітаміну Д існують також "некласичні".
Наявність рецепторів вітаміну Д у жіночих репродуктивних органах свідчить про його потенційний вплив на репродуктивну систему.
Чому вітамін Д важливий для жіночого здоров'я:
- стимулює вироблення статевих гормонів;
- зменшує симптоми клімаксу;
- сприяє зачаттю;
- сприятливо впливає на виношування дитини;
- допомагає при лікуванні безпліддя.
Вплив вітаміну Д на репродуктивну систему
Рецептори вітаміну Д виявлені в репродуктивних органах жінки: в матці, яєчниках і цервікальному каналі.
Цей вітамін бере участь в синтезі статевих гормонів жінки (прогестерону, естрадіолу та естрогену). Тому дефіцит вітаміну Д може бути однією з причин порушень менструального циклу, безпліддя, передчасної менопаузи.
У жінок адекватний рівень вітаміну Д необхідний для підтримки і нормального синтезу жіночих статевих гормонів, розвитку вагітності, а також для профілактики синдрому полікістозу яєчників, ендометріозу та інших гормональних захворювань, раку молочної залози та передчасної менопаузи.
У чоловіків забезпеченість вітаміном Д асоційована з рівнем тестостерону, еректильної функцією, нормальною кількістю сперматозоїдів і їх рухливістю.
Важливо! Уміст вітаміну Д в крові має бути не меншим за 75 нмоль/л (30 нг/мл). Чи в нормі у вас цей показник, можна дізнатися, зробивши аналіз крові на рівень метаболіту вітаміну Д- 25 гідроксівітамін Д.Які проблеми з жіночим здоров'ям можуть розвинутись через нестачу вітаміну Д
Існують переконливі докази, які пов'язують дефіцит вітаміну Д з виникненням і розвитком низки гінекологічних захворювань.
- Серед дівчат 5 –7 річного віку дефіцит вітаміну Д призводить до затримки та порушенням розвитку в пубертатному віці.
- У старшому віці дефіцит вітаміну Д порушує функціонування гіпоталамо-гіпофізарнох системи, регуляцію вироблення гормонів яєчниками, що своєю чергою, сприяє розвитку спектру порушень менструального циклу.
Згідно з даними останніх досліджень, дефіцит вітаміну Д може бути однією із причин передчасної недостатності яєчників, тобто бути причиною клімаксу до 40 років.
Брак вітаміну Д може стати причиною передчасного клімаксу та гормональних порушень / Фото Unsplash
Вітамін Д при синдромі полікістозних яєчників
Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) є найпоширенішою ендокринологічною патологією у жінок репродуктивного віку. СПКЯ вважають однією з основних причин жіночого безпліддя.
Вітамін Д пов'язаний із метаболічними та репродуктивними аспектами СПКЯ, адже клінічні дані підтверджують, що дефіцит вітаміну Д може погіршити наявне порушення метаболізму при СПКЯ.
Вітамін Д впливає на секрецію та чутливість до інсуліну шляхом регуляції:
- експресії рецептора інсуліну;
- концентрації внутрішньоклітинного та позаклітинного кальцію;
- запальної відповіді, яка пов'язана із резистентністю до інсуліну.
Тобто, брак вітаміну Д у крові пацієнтів із СПКЯ, зазвичай асоціюється з резистентністю до інсуліну. Крім того, пацієнти із СПКЯ часто страждають на ожиріння, яке також пов'язують зі зниженням рівня вітаміну Д. Тобто, виникає своєрідне "замкнене коло" – нестача вітаміну Д погіршує інсулінорезистентність, це сприяє посиленню ожиріння, а це веде до ще більшого зниження вмісту вітаміну Д.
Згідно з аналізом, прийом добавок вітаміну Д дозволяв нормалізувати рівень загального тестостерону, знизити інсулінорезистентність та гіперандрогенію, а також покращити ліпідний обмін.
Прийом вітаміну Д рекомендують усім жінкам / Фото Unsplash
Ризики ендометріозу і низький рівень вітаміну Д
Низький рівень вітаміну Д також пов'язують із ризиком розвитку ендометріозу, який фіксують у 5-10% жінок репродуктивного віку.
Причиною ендометріозу є запалення на фоні порушення імунної регуляції та дефіциту природних кілерів.
Дослідження показують, що вітамін Д володіє доведеним антипроліферативними та імуномодулюючим ефектом, а також зменшує місцеве запалення внаслідок пригнічення синтезу та збільшення інактивації простагландинів.
Дисменорея (болючі менструації) при ендометріозі є симптомокомплексом і часто потребує прийому нестероїдних протизапальних засобів, аби зменшити больові відчуття. Однак, є дані про те, що прийом вітаміну Д може дозволити знизити дозу нестероїдних препаратів або зовсім від них відмовитися.
Також медики встановили, що брак вітаміну Д пов'язаний з ризиком розвитку міоми матки, бактеріальним вагінозом, а у вагітних нестача цього вітаміну може спровокувати прееклампсію, розвиток гестаційного діабету і передчасні пологи.
Рівень вітаміну обов'язково потрібно регулярно контролювати всім жінкам і дівчатам-підліткам:
Які рівні вважаються дефіцитом і нормою?
- До 20 нг / мл (59 нмоль / л) – нмоль / л) – дефіцит;
- 20-30 нг / мл (50-75 нмоль / л) – субоптимальний рівень;
- 30-50 нг / мл (75-125 нмоль/ л) – норма;
При виявленні дефіциту необхідно відновити його належний рівень в організмі.
Щоб користь від прийому була максимальною, обирайте якісні дієтичні добавки. Мінітаблетки "Декап" містять вітамін Д у формі холекальциферолу. Препарат виробляється на GMP-сертифікованому заводі в Польщі у двох дозуваннях: 2000 та 5000 МО, оптимально підходить для компенсації нестачі вітаміну Д.
Дана форма випуску є найбільш зручною для корекції гіповітамінозу Д у дорослих, оскільки дозволяє оптимально підібрати дозу й не потребує прийому великої кількості таблеток/крапель щодня.
Відпускається "Декап" без рецепта, придбати його можна як у звичайній аптеці, так і у фірмовому інтернет-магазині ОмніФарма.
Пам'ятайте, що вітамін Д – впливає практично на всі процеси нашого організму. І щоб всі функції працювали правильно, у разі нестачі, вітамін Д потрібно приймати протягом усього року і незалежно від віку.