Що таке сонний параліч та наскільки він небезпечний
Джерело:
NHSУявіть, що вам сниться кошмар, стає дуже страшно і хочеться кричати, але ви не можете поворухнутися чи відкрити рота. Це називається сонний параліч.
Сонний параліч – перехідний стан між швидким сном і неспанням, триває кілька секунд або хвилин. Зустрічається у 18 – 40% людей як мінімум один раз у житті. Сонний параліч – поки невивчене медичне явище.
Також на тему Чи можна дорослим людям спати вдень
Чому виникає сонний параліч
Щоночі під час фази швидкого сну мозок відключає м'язову активність організму. Це потрібно, щоб тіло не розігрувало сценарії сновидінь – не рухало руками та ногами, якщо сниться, що ви біжите. Іноді цей механізм працює занадто сильно. Людина встигла прокинутися, а м'язова активність ще не запустилася, або вона ще не заснула, але м'язи вже не можуть скорочуватися.
Сонний параліч трапляється, коли виникають сновидіння. Людина перебуває у свідомості, але може проєктувати образи зі сновидінь у життя. Тому можуть з'являтися галюцинації, пов'язані з почуттям, що в кімнаті є ще хтось.
Що робити
До лікаря варто йти, якщо через сонний параліч страшно засинати і неможливо виспатися, є почуття сильної сонливості протягом дня або були випадки, коли раптово засинав або втрачався м'язовий контроль – це ознаки можливої нарколепсії.
Зменшити ризик можна шляхом покращення навичок сну: добре висипатися, дотримуватися режиму сну, не забувати про регулярну фізичну активність, не їсти багато перед сном і уникати алкоголю та кофеїну.