Що відчуває людина перед смертю: припущення психологів
Смерть людини досі залишається однією з найбільших загадок науки. Чимало психологів вважають, що свідомість людини вмирає після того, як вмирає тіло.
Технічно, смертю вважається зупинка серця, але безліч людей, які пережили клінічну смерть, розповідають про те, що відбувалося з ними "за межею", передає "Країна здоров'я".
Фахівці з'ясували під час досліджень, що понад 40% тих, хто пережив клінічну смерть, мають певні спогади про це.
Читайте також: Вікові кризи: як їх визначити та пережити
Багато з нас чули про біле світло, яскраві спогади, красиві пейзажі, які бачать люди, коли серце перестає битися. Та це не все, деякі пацієнти запам'ятовують обривки фраз, сказаних лікарями або їхніми близькими під час реанімації, хтось навіть описує предмети, обстановку та запам'ятовує інші деталі.
Чимало тих, хто пережив клінічну смерть, описують дуже різні відчуття – панічний страх і умиротворення. Мозок починає вмирати трохи пізніше, а саме це дає можливість повертати до життя деяких пацієнтів.
Психологи та науковці не певні, чи ці передсмертні відчуття не є галюцинаціями, адже не існує об'єктивного методу дослідження – висновки ґрунтуються виключно на словах тих, хто пережив клінічну смерть.
Згідно з даними інших досліджень, у деяких людей у момент смерті нема жодних емоцій, адже були виявлені механізми свідомості, які повністю блокують їх. Але підтвердити або спростувати цю інформацію поки вченим не вдалось.
Що таке клінічна смерть? Це стан організму, який виникає протягом від 3 до 5 хвилин після зупинки дихання та кровообігу, коли зникають всі зовнішні прояви життєдіяльності. У цьому стані зберігається потенційна можливість відновлення його життєвих функцій за допомогою методики реанімації.
Більше новин, що стосуються лікування різноманітних захворювань, медицини в Україні, здорового способу життя та харчування, вагітності та пологів, відкриттів у сфері медицини та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.