Що таке імунотерапія раку: про відкриття лауреатів Нобелівської премії
Найпрестижнішу премію у сфері медицини науковці отримали за відкриття терапії онкозахворювань шляхом сповільнення негативної імунної регуляції.
1 жовтня Нобелівську премію-2018 з медицини та фізіології отримали американець Джеймс П. Елісон та японець Тасуку Хонджо, які дослідили здатність імунної системи атакувати ракові клітини, "відпускаючи гальма" імунних клітин.
Читайте також: Вчені провели успішне випробування вакцини проти меланоми
Що ж таке імунотерапія раку? Методика імунотерапії ракових захворювань з використанням Т-клітин є революційною у боротьбі з прогресуючими онкозахворюваннями, передає ВВС.
Зазвичай, імунна система людини самостійно шукає в організмі мутовані клітини і руйнує їх, не даючи їм розмножуватися. Однак, на жаль, це не діє на клітини раку – вони можуть обходити природній захист, а це дозволяє пухлині швидко рости.
Більшість видів раку активують механізм, який зазвичай "заспокоює" або "гальмує" імунні клітини після атаки. Так в здоровому організмі регулюється сила і тривалість імунної відповіді.
А науковцям Аллісону і Хондзе вдалось "обманювати" ракові клітини і не давати їм блокувати імунну реакцію. Революційна методика лягла в основу цілого нового класу лікарських препаратів у боротьбі з раком.
У препаратів наразі чимало побічних ефектів, однак вони довели свою ефективність у боротьбі з онкологією. Іноді вдається вилікувати навіть пацієнтів на пізній стадії раку, яких раніше вважали невиліковними.
Нагадаємо, що у 2017 році Нобелівську премію з фізіології та медицини отримали одразу три науковці: Джеффрі Хол, Майкл Розбаш та Майкл Янг.
Найпрестижнішу наукову нагороду вони здобули за "відкриття молекулярних механізмів, які контролюють циркадні ритми". Зокрема, у їхній роботі мовилося про циклічні коливання інтенсивності різних біологічних процесів, пов'язані зі зміною дня та ночі.
Більше новин, що стосуються лікування різноманітних захворювань, медицини в Україні, здорового способу життя та харчування, вагітності та пологів, відкриттів у сфері медицини та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.