Що таке окислювальний стрес та чим він небезпечний
Джерело:
Science DirectСучасний спосіб життя, пов'язаний з вживанням перероблених харчових продуктів (в тому числі фастфуду), впливом на організм хімічних речовин, низькою фізичною активністю і постійним стресом, відіграє важливу роль у появі окислювального стресу.
Окислювальний стрес – це дисбаланс між виробництвом вільних радикалів та здатністю організму їм протидіяти. У людському організмі 100 трильйонів клітин. Окислювальний стрес руйнує мільйони їх щохвилини. Нормальний фізіологічний рівень окисного стресу зберігається завдяки механізмам самозахисту організму.
Також на тему: Яка їжа викликає запальні процеси
Для чого потрібні вільні радикали
Вільні радикали – це молекули, що містять кисень, які мають один або кілька неспарених електронів, через що вони можуть швидко вступати в реакції з іншими молекулами. Вони запускають реакцію, яка порушує цілісність клітин або навіть призводить до їхньої смерті.Говорячи простою мовою: вільні радикали "крадуть" електрони у здорових молекул, щоб стабілізувати себе, після чого молекула також перетворюється на вільний радикал.
У здоровому організмі постійно утворюються вільні радикали, адже вони беруть участь у боротьбі з клітинами, що мутують, і бактеріями і потрібні для імунітету. Під час багатьох природних біологічних процесів утворюються ці сполуки, наприклад, при диханні та метаболізмі.
Однак є фактори, через які вільних радикалів стає занадто багато і вони починають шкодити здоров'ю:
- погана екологія;
- дія широкого спектра хімічних речовин;
- відсутність фізичних вправ;
- тютюновий дим;
- любов до фастфуду;
- стрес та постійна нервова напруга.
Наскільки шкідливий окислювальний стрес
Окислювальний стрес – це шкідливий процес, який може негативно вплинути на кілька клітинних структур, таких як мембрани, ліпоїди, білки, ліпопротеїни та ДНК. Через нього розвиваються деякі захворювання як хронічні, так і дегенеративні, прискорюється процес старіння організму, а також виникають гострі патології – травми та інсульт.