Чому виникає низький артеріальний тиск та чим він небезпечний
Джерело:
Mayo ClinicНизький кров'яний тиск або гіпотонія – тиск нижче за відмітку 90 на 60 міліметрів ртутного стовпа. Крім зниження цифр, у гіпотонії можуть бути ще такі симптоми – запаморочення, погане самопочуття, помутніння в очах, загальна слабкість, сплутаність свідомості та непритомність.
Артеріальний тиск – це сила, з якою кров тисне на стінки артерій. Він вимірюється у міліметрах ртутного стовпа та має два значення. Верхнє, або систолічне – показує тиск в артеріях у момент, коли серце стискується та виштовхує кров. Нижній, або діастолічний, – тиск в артеріях у момент розслаблення серцевого м'яза.
Також на тему Мʼясоїди чи вегани: хто має нижчий ризик хвороб серця
Симптоми гіпотонії
Низький тиск може бути нормальним явищем, якщо пацієнт при цьому перебуває в хорошій формі та не має проблем зі здоров'ям, а також якщо він успадкував гіпотонію від батьків. А в деяких людей артеріальний тиск знижується із віком.
Дуже низький тиск може призвести до шоку. Його симптоми: сплутаність свідомості, холодна липка бліда шкіра, швидке поверхневе дихання, слабкий і прискорений пульс.
Основні види гіпотонії:
- ортостатична, коли людина встає або раптово змінює положення;
- постпрандіальна – після їжі кров перетікає в травний тракт. Щоб підтримувати нормальний кров'яний тиск, тіло збільшує частоту серцевих скорочень та звужує певні кровоносні судини. Але в деяких людей ці механізми не спрацьовують, що призводить до зниження тиску, запаморочення та непритомності.
- нервово-опосередковане – після фізичних вправ чи тривалого стояння.
Причини низького тиску
Медичні причини, що викликають низький кров'яний тиск:
- Брак поживних речовин. Дефіцит вітаміну В-12, фолієвої кислоти та заліза перешкоджають виробленню еритроцитів, у результаті виникає залізодефіцитна анемія. Це спричиняє брак гемоглобіну і як наслідок недостатнє постачання крові, тому що гемоглобін переносить кисень по всіх тканинах організму.
- Зневоднення.
- Втрата крові. Наприклад, серйозна травма або внутрішня кровотеча зменшують кількість крові в тілі, що призводить до падіння артеріального тиску.
- Тяжка інфекція, наприклад, сепсис – коли інфекція потрапляє у кровотік, це може призвести до септичного шоку з різким падінням кров'яного тиску.
- Вагітність.
- Хвороби серця з аритмією, серцева недостатність.
- Хвороби ендокринної системи, недостатність надниркових залоз, зниження активності щитоподібної залози, низький рівень цукру в крові та діабет.
- Тяжка алергічна реакція викликає проблеми з диханням, кропив'янку, свербіж, опухле горло та небезпечне падіння тиску.
- Деякі ліки. Діуретики, альфа- та бета-блокатори, трициклічні антидепресанти, засоби для лікування хвороби Паркінсона.
Чим небезпечний низький тиск
Навіть помірне зниження артеріального тиску може спричинити непритомність і збільшити ризик травм при падінні. При різкому зниженні кров'яного тиску в організм не надходить достатньо кисню, і це призводить до пошкоджень серця та мозку – ішемічної хвороби серця, ішемічної енцефалопатії, інсульту.
Якщо людина має симптоми шоку, потрібно звернутися за невідкладною медичною допомогою. Також краще звернутися до лікаря, якщо трапляються непритомності, нудить і важко концентруватися. Якщо людина зі зниженим тиском почувається добре, то робити нічого не треба.