Найпоширеніші проблеми з ментальним здоров'ям, з якими українці зіткнулись з 24 лютого
Експерти ВООЗ прогнозують, що кожен п'ятий українець, а це 20%, буде мати ментальні розлади, спричинені сьогоднішніми реаліями. Ця цифра – чималий виклик для усієї системи охорони здоров'я України.
Прогнозовано, що війна викликає у більшості людей тривогу та стрес. Але іноді ці переживання переростають у важчі стани – посттравматичний стресовий розлад, депресію та тривожний розлад, інформує 24 Канал.
Також на тему Як правильно лікувати застуду: поради сімейного лікаря
У спільному проєкті з фармацевтичною компанією "Дарниця" розбираємо найпоширеніші та найважливіші питання про ці психічні захворювання. А допоможе у цьому лікарка-невролог Анастасія Гончар.
Посттравматичний стресовий розлад
Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) спричиняє стресова подія. Після цього люди відчувають інтенсивні тривожні думки та почуття, які зберігаються протягом тривалого часу. Також пацієнти з ПТСР можуть знову переживати її у спогадах або нічних кошмарах.
Як розпізнати ПТСР
Симптоми посттравматичного стресового розладу найчастіше з'являються в період від одного до трьох місяців після травмуючої події. Однак ця цифра не є закономірністю: іноді прояви ПТСР можуть виникати раніше або пізніше цього терміну.
Війна може викликати ПТСР / Фото Shutterstock
Симптоми ПТСР ділять на 4 групи:
- Нав'язливі спогади – переживання події знову, включаючи такі фізичні симптоми, як прискорене серцебиття або пітливість, погані сни та думки.
- Уникнення – спроби не думати і не говорити про подію, яка травмує, уникнення місць, занять або людей, які нагадують про те, що сталося.
- Негативні зміни мислення та настрою – нездатність згадати важливі аспекти події, яка травмує, постійний страх, гнів, почуття провини чи сорому, значно менший інтерес до діяльності, яка раніше подобалася, почуття відстороненості чи відчуженості від інших.
- Зміни фізичних та емоційних реакцій – людина легко лякається, постійно очікує небезпеку, має саморуйнівну поведінку, наприклад, зловживання алкоголем, проблеми зі сном.
Симптоми ПТСР викликають значні проблеми у соціальних та робочих ситуаціях. Крім цього, вони можуть заважати займатися своїми звичайними повсякденними справами, а також будувати стосунки.
Анастасія Гончар
"Будь-яка людина може мати посттравматичний стресовий розлад, якщо вона пережила подію, пов'язану із загрозою смерті, серйозною травмою або сексуалізованим насильством. На жаль, через повномасштабне вторгнення і звірства росіян багато українців зіткнулись із ПТСР. Якщо ігнорувати цей стан, людина може стати замкненою, уникати ситуацій або осіб, які нагадують їй про стресову подію, у неї можуть бути сильні негативні реакції на буденні речі, як-от гучний шум або випадковий дотик".
Діагностика ПТСР
Щоб діагностувати посттравматичний стресовий розлад, потрібно звернутись до психіатра. Лікар може провести фізичний огляд, щоб перевірити наявність медичних проблем, які мають подібні прояви, та психологічне обстеження, що включає обговорення симптомів та подій, які призвели до них.
Кожному українцю варто розуміти: тільки після звернення до медиків можна діагностувати ПТСР та правильно його лікувати,
– наголошує лікарка-невролог Анастасія Гончар.
Лікування ПТСР
Як і будь-яку недугу, ПТСР потрібно лікувати за рекомендаціями медиків. Цей процес може складатись із психотерапії та препаратів.
Зокрема, для лікування ПТСР можуть використовувати кілька видів терапії:
- Експозиційну – пацієнту поступово вказують на травму, яку він пережив, але у безпечній формі. Людина може просто згадати подію, описати її на папері або відвідати місце, де вона сталася. Це допомагає навчитися впоратися із наслідками.
- Когнітивно-поведінкова психотерапія допомагає розпізнати способи мислення, які заважають жити. Наприклад, негативні переконання про себе та ризик повторення подій, які травмують. При ПТСР когнітивно-поведінкова психотерапія часто використовується разом з експозиційною.
Для медикаментозного лікування ПТСР в основному використовують антидепресанти, які можуть допомогти при симптомах депресії та тривоги, покращують сон та концентрацію. Також можуть застосовуватися лікарські засоби інших терапевтичних груп.
Депресія
Ще однією поширеною недугою, з якою стикаються українці у час війни, є депресія. Це стан людини, при якому вона відчуває стійке почуття смутку, втрату інтересу до життя та неможливість виконувати повсякденні справи.
Анастасія Гончар
"Люди часто згадують цю недугу, говорячи про поганий настрій. Та це два різні стани. Депресія – не поганий настрій, а захворювання, яке потрібно лікувати. Саме по собі воно не минає, але його можна вилікувати за допомогою ліків і психотерапії".
Депресія – це більше, ніж поганий настрій / Фото Pexels
Причини депресії
Точно невідомо, чому виникає депресія, але є кілька причин, які можуть спровокувати це захворювання. Серед них:
- Події у житті – стрес, смерть близької людини, травми, ізоляція та відсутність підтримки можуть спричинити депресію.
- Зміни в хімічних процесах у мозку – у мозку є речовини, які центральна нервова система використовує для передачі різних сигналів між нервовими клітинами мозку та тіла. Вони називаються нейромедіаторами. Якщо нейромедіатори працюють неправильно чи виникає їх дисбаланс, то в людини розвивається депресія.
- Спадковість – якщо у сім'ї є хтось із депресією, то зростає ризик того, що у його родичів теж розвинеться це захворювання.
- Хвороби – постійний фізичний біль та хвороби можуть викликати депресію. Люди часто страждають на депресію одночасно з такими захворюваннями, як діабет, рак і хвороба Паркінсона.
- Ліки – деякі препарати викликають депресію як побічний ефект. Наркотики та алкоголь також можуть стати причиною недуги або посилити її.
Симптоми депресії
У різних людей симптоми депресії можуть відрізнятися. Але найчастіше виникають такі:
- тривалий сумний, тривожний настрій;
- втрата інтересу до всього;
- зміна апетиту та ваги;
- зміни в режимі сну, наприклад, неможливість заснути або занадто довгий сон;
- уповільнення мови та мислення, підвищене занепокоєння та дратівливість;
- зниження енергії, відчуття втоми чи загальмованості;
- постійне почуття нікчемності та/або почуття невиправданої провини;
- проблеми з концентрацією уваги чи прийняттям рішень;
- думки про смерть чи самогубство, бажання померти чи спроба самогубства.
Анастасія Гончар
"Якщо один або два дні людина почувається погано і їй сумно – це нормально, таке буває у всіх. Зазвичай депресією вважається стан, коли симптоми не минають протягом двох тижнів. В такому випадку варто звернутись за допомогою до лікарів, які зможуть провести діагностику та допоможуть підібрати лікування".
Діагностика депресії
Діагноз зазвичай ставлять на основі анамнезу: психіатр розпитує пацієнта про його самопочуття, симптоми, думки, травмуючі події, депресію у родичів. Лікар може попросити заповнити опитувальник, в якому пацієнту потрібно відповісти на запитання щодо його психічного здоров'я.
Крім цього, можливі й інші обстеження, наприклад, загальний аналіз крові або обстеження щитовидної залози. Це робиться, щоб зрозуміти, чи немає іншої хвороби, яка спричиняє депресію.
Депресію потрібно лікувати / Фото Unsplash
Лікування депресії
Депресія – не вирок, потрібно тільки підібрати правильне лікування. Основні напрями цього процесу – ліки та психотерапія. Для цього використовують різні антидепресанти. Самому їх призначати не можна, адже тільки лікар може підібрати ефективний препарат,
– розповіла Анастасія Гончар.
Найпоширенішими способами лікування депресії є психотерапія та медикаментозне лікування. Прийом антидепресивних препаратів допомагає поліпшити настрій, зняти стрес, підвищити апетит, позбутися від порушень сну і тривожного стану. Антидепресанти бувають декількох видів.
Медикам не завжди вдається одразу знайти правильний препарат. Буває так, що людині потрібно спробувати кілька різних ліків, перш ніж вона знайде те, що діє. Тому якщо ви відчуваєте, що препарат не допомагає або від нього надто сильні побічні ефекти, потрібно звернутися до лікаря – він підкаже, що робити.
Анастасія Гончар
"Не відмовляєтесь від прийому антидепресантів самостійно: різке припинення лікування або пропуск декількох доз може викликати симптоми, схожі на синдром відміни, а раптова відмова від лікування може викликати різке загострення депресії. Скасування препаратів потрібно проводити лише з лікарем. Крім цього, більшість антидепресантів починають діяти через кілька тижнів з початку прийому, тому якщо ви одразу не відчуваєте ефекту, це нормально".
Тривожний розлад
Також у час війни деякі українці можуть постійно відчувати тривогу, навіть якщо для цього немає причин або зовнішніх факторів. Це може бути ознакою генералізованого тривожного розладу.
Читайте також Як чоловіку пережити сексуалізоване насильство
Кожна людина час від часу відчуває тривогу, це нормально, але при тривожному розладі постійна тривога та занепокоєння заважають жити. При цьому генералізований тривожний розлад часто розвивається, коли людина не може впоратися зі стресом,
– розповіла Анастасія Гончар.
Цей розлад передається у спадок, але до кінця не зрозуміло, чому у деяких людей він проявляється, а в інших – ні.
Симптоми тривожного розладу
- постійне занепокоєння чи тривога, які непропорційні до рівня стресу;
- надмірне обдумування планів та рішень з урахуванням усіх можливих найгірших варіантів розвитку подій;
- сприйняття ситуацій та подій як загрозливих, навіть якщо вони такими не є;
- нерішучість та страх прийняти неправильне рішення;
- нездатність розслабитися, підвищена збудливість.
Діагноз "генералізований тривожний розлад" ставлять, якщо людині важко контролювати занепокоєння протягом як мінімум 6 місяців, а також за наявності 3 або більше перелічених симптомів.
Тривожний розлад порушує життєвий баланс / Фото Shutterstock
Діагностика тривожного розладу
Щоб діагностувати розлад, психіатр:
- проводить фізичний огляд, щоб перевірити, чи може тривожність бути пов'язана з прийомом ліків чи хворобою;
- призначає аналізи крові, сечі чи інші дослідження, якщо є підозра на якесь захворювання;
- ставить питання про симптоми та історію хвороби;
- використовує психологічні опитувальники, що допомагають визначити діагноз.
Лікування тривожного розладу
Лікування тривожного розладу складається з двох основних напрямків: психотерапії та ліків. Для лікування можуть використовуватись такі препарати.
- антидепресанти – з них зазвичай починають лікування.
- транквілізатори, які прибирають тривожність. Седативні препарати зазвичай використовуються лише для короткочасного зняття гострої тривоги і їх повинен призначити лікар. Оскільки вони можуть викликати звикання, ці препарати не рекомендують, якщо у людини є проблеми зі зловживанням алкоголем або наркотиками.
Анастасія Гончар
"Когнітивно-поведінкова терапія вважається найбільш ефективною формою психотерапії при генералізованому тривожному розладі. Зазвичай це короткостроковий метод лікування, який спрямований на розвиток навичок, які дозволяють справлятися із тривогою".
Війна дуже негативно впливає на психічний стан українців. Російська агресія може мати довгострокові наслідки для ментального здоров’я багатьох людей. Тому, якщо ви відчуваєте, що ваші переживання та психічний стан погіршилися, й ви не можете з цим впоратися самостійно – зверніться за допомогою до фахівців. Сучасні методи лікування дозволяють швидко та ефективно подолати ментальні проблеми і повернути гармонію у ваше життя.
Більше можна дізнатися в Telegram-каналі "Про здоров’я просто".Бережіть себе!