У Китаї свині захворіли "коронавірусом діареї": він є небезпечним і для людини

15 жовтня 2020, 10:07
Читать новость на русском

Нещодавно в Китаї виявили високопатогенний коронавірус SADS-CoV. Ця інфекція призводить до синдрому гострої діареї у свиней, особливо у поросят. Біологи з Університету Північної Кароліни в Чейпел-Хілл заразили їм культури людських клітин. Таким чином науковці показали, що він є небезпечним і для людей.

Що відомо про новий корнавірус, яким захворіли свині в Китаї

Про відповідне дослідження написали в журналі PNAS. На думку науковців, SADS-CoV, імовірно, походить від коронавірусів кажанів HKU2. І він "перескочив" від рукокрилих на стадо свиней в Китаї приблизно в 2016-му. Мовиться про альфа-коронавірус (на відміну від ковідного бета-коронавірусу), і він передусім вражає клітини кишечника.

Актуально Питання біобезпеки: у МОЗ пояснили, чи може Україна виробляти свою вакцину від COVID-19

Генетики зібрали для дослідів рекомбінантний вірус (rSADS-CoV), який, як з'ясували, ефективно створює свою синхронну копію в багатьох клітинах тварин і приматів зокрема. Водночас патоген не використав рецептори ACE-2, DPP4 або CD13 для "абордажу" клітин і проникнення в них, як це робить вірус під час COVID-19.

Наші дані показують, що SADS-CoV має широкий спектр господарів і володіє внутрішнім потенціалом до поширення між тваринами і людьми. Ефективне зростання вірусу в первинних клітинах легенів і кишечника людини вказує, що SADS-CoV – потенційний новий коронавірус підвищеного ризику,
– зауважили вчені.

Крім того, фахівці перевірили й лікування хвороби від SADS-CoV. Ремдесівір, який зараз використовують у важких випадках COVID-19, "ефективно блокував" реплікацію rSADS-CoV в пробірці.

Зверніть увагу Long COVID: британські вчені встановили нову небезпеку від коронавірусу


Перебіг захворювання COVID-19 / Інфографіка 24 Каналу