Гінекологічний мазок на флору: що це за аналіз та чому він нікому не потрібен

24 серпня 2023, 16:04
Читать новость на русском

Джерело:

Mayo Clinic

Мазок на флору – популярне в українській гінекологічній практиці дослідження. Його ідея полягає у скринінгу на інфекції жіночих статевих шляхів, виявленні ознак запалення у піхві та каналі шийки матки.

Свою популярність він набув в епоху радянщини. З того часу в медичній науці багато що змінилося, рекомендації про скринінгові дослідження були переглянуті, з'явилися нові, точніші методи діагностики.

Також на тему Цистит після сексу: чому виникає та як позбутися

Але втративши свою актуальність, гінекологічний мазок на флору не втратив популярність і продовжує виконуватися як рутинне щорічне обстеження.

Коли призначають аналіз 

Дуже часто лікарі призначають мазок на флору в рамках щорічного профілактичного огляду акушера-гінеколога. Як правило, це відбувається без наявності скарг із боку пацієнтки та клінічних ознак запалення. Але немає жодних актуальних рекомендацій, створених світовими медичними спільнотами, в яких йшлося б про необхідність проведення такого дослідження.

За наявності симптомів інфекційного захворювання або факторів ризику отримання інфекції краще вдатися до інших, точніших діагностичних методик, наприклад ПЛР-тесту.

Про що свідчать результати дослідження

Достовірних референсних значень мазка на флору немає. Раніше вважалося, що присутність 10 і більше лейкоцитів є ознакою запалення. Це призводило до необґрунтованого призначення антибіотиків.

У піхві присутня величезна кількість різних мікроорганізмів. Без клінічної симптоматики в абсолютній більшості випадків це норма і не вимагає медичного втручання. Якщо скарги таки є, необхідно пройти дообстеження для більш точної постановки діагнозу.