Чому засмага може нашкодити: детальне пояснення лікаря-онколога
Люди можуть засмагати з різних причин: комусь подобається темніша шкіра, хтось просто любить проводити час під відкритим сонцем. Але мало українців знають, що ця звичка може призвести до важких захворювань.
Короткочасне перебування на сонці може бути корисним: воно допомагає виробляти вітамін D, якого багатьом не вистачає, повідомляє 24 Канал. Якщо точніше, 40% європейців мають дефіцит вітаміну D, а 13% – гострий дефіцит. Це може призвести до ламкості кісток, серцево-судинних та респіраторних захворювань.
Читайте також: Меланома і не тільки: все, що треба знати про рак шкіри
Але з іншого боку, ультрафіолетове випромінювання може спричинити рак шкіри, тому Американська академія дерматології не рекомендує отримувати вітамін D від перебування на сонці та тим більше в солярії.
Як саме засмага повʼязана з онкологією, чому перебування на сонці краще обмежити та як засмагати безпечно, розповів лікар-онкодерматолог Центру онкодерматології медичної мережі "Добробут" Богдан Максименко.
Богдан Максименко
"Відомо, що на рак шкіри частіше хворіють люди, які багато перебували на сонці, особливо в дитинстві. Також до цієї групи потрапляють і відвідувачі соляріїв, особливо якщо вони захоплювалися ними у віці до 35 років. Це означає, що, навіть якщо звичка повалятися на сонечку без захисту залишилася в юності, підвищений ризик розвитку меланоми залишиться на все життя."
Як перебувати безпечно на сонці
Коли на шкіру людини впливає ультрафіолет, починає вироблятись меланін. Саме він робить шкіру темнішою – це захисна реакція організму. Але меланін виробляється не відразу, тому іноді здається, що людина засмагає повільно, а колір шкіри не змінюється.
Деякі люди можуть засмагати годинами, а інші отримують опік за кілька хвилин на сонці. Але навіть якщо людина темношкіра і не червоніє, це не означає, що сонце їй не шкодить.
Відтак сонячні опіки можуть отримати всі. Ось чому головна рекомендація для захисту від шкідливого випромінювання – користуватися сонцезахисним кремом із фактором захисту SPF 30 і вище. Крем потрібно наносити на всі відкриті ділянки та оновлювати кожні дві години.
Крім сонцезахисного крему, також важливо:
- Час з 11:00 до 15:00 проводити у тіні. Якщо хочеться побути безпосередньо на сонці, робити це потрібно до полудня та після обіду.
- Коли активне сонце, потрібно одягати сонцезахисні окуляри та прикриватися одягом, наприклад крислатим капелюхом і футболкою з довгими рукавами.
- Якщо шкіра вже почервоніла, варто уникати сонця, поки подразнення не мине.
- Не спати на сонці.
Крім цього, особливо обережними треба бути людям із блідою, білою або світло-коричневою шкірою, з ластовинням, родимками, світлим або рудим волоссям. Ці люди швидше згоряють, ніж засмагають.
Богдан Максименко
"Також потрібно бути обережним, якщо ви рідко буваєте на сонці й приїхали у відпустку до спекотної країни – обов'язково користуйтеся сонцезахисним кремом і не біжіть одразу на пляж засмагати. Вводьте “сонячні ванни” дозовано і поступово."
Що робити, якщо отримали сонячний опік
Якщо шкіра почервоніла, стала гарячою і до неї боляче торкатися, – це сонячний опік. В цьому випадку потрібно:
- Швидше піти із сонця в тінь;
- Прийняти прохолодний душ, щоб охолодити шкіру;
- Нанести крем зволожувальний, наприклад з алое вера;
- Пити більше води, щоб не було зневоднення;
- Прийняти знеболювальне, наприклад ібупрофен.
Точно не варто класти лід або пакети з льодом на шкіру, що згоріла, чіпати пухирці, якщо вони є, вбирати одяг, який стискає. Згодом шкіра почне злазити, але не потрібно намагатися їй “допомагати” та віддирати шматочки.
Сильний сонячний опік може призвести до теплового удару, тому якщо піднялася висока температура, з'явився сильний озноб, шкіра опухла, краще викликати швидку допомогу.
Солярій ще небезпечніший
Різниця між сонячним пляжем та солярієм – не тільки у доступності, але ще й у потужності випромінювання. Світло від лампи можна порівняти з полуденним сонцем у тропіках. Усього один сеанс такої засмаги може збільшити ризик розвитку раку шкіри (меланоми на 20%, плоскоклітинної карциноми на 67% та базальноклітинної карциноми на 29%).
За оцінками ВООЗ, відвідування соляріїв призводить до 450 000 випадків немеланомного раку шкіри та до 10 000 випадків меланоми щороку в США, Європі та Австралії.
Бразилія та Австралія, в яких рак шкіри зустрічається найчастіше, взагалі заборонили солярії. Інші країни, наприклад, Австрія, Бельгія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Ісландія, Італія, Норвегія, Португалія, Іспанія, Великобританія та багато штатів США, заборонили його тільки для неповнолітніх.
До слова, дітям та підліткам особливо шкідливий солярій. Дослідження показали, що перший похід до солярію до 35 років збільшує ризик виникнення меланоми на 59%.
Чому людям не потрібно засмагати
Як можна зрозуміти з усього написаного вище, безпечної засмаги не існує. Але й це не все. Крім раку, через активний вплив сонця можна зіткнутися й з іншими проблемами:
- передчасне старіння шкіри, або фотостаріння, – вона стає зморшкуватою, з'являються темні плями;
- пошкодження очей, або фотокератит, – сонячний опік рогівки;
- катаракта;
- порушення роботи імунної системи.
Необов'язково, що ці проблеми виникнуть у кожного, хто засмагає. Але хіба зміна тону шкіри варта таких ризиків? Це вирішувати кожній людині зокрема, ми ж закликаємо українців дбати про своє здоровʼя та уникати очевидних небезпек.