Чому ми набираємо вагу, не змінюючи раціон: 5 прихованих причин

21 жовтня 2024, 10:00
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Зайва вага – проблема для багатьох людей. Крім психологічного дискомфорту, ожиріння може мати безліч негативних наслідків для здоровʼя. На жаль, зміни в раціоні не завжди допомагають позбутись цієї поширеної проблеми.

Якщо людині здається, що вона їсть зовсім небагато, а цифра на вагах продовжує збільшуватись – цьому може бути кілька причин, інформує 24 Канал. У матеріалі розберемо основні з них та пояснимо шляхи подолання.

Також на тему  5 простих змін у способі життя, які допоможуть зміцнити імунітет

Зайва вага та ожиріння: що це таке

Для початку прояснимо, що розуміють під терміном “зайва вага”. Універсальним інструментом скринінгу надмірної ваги та ожиріння вважається індекс маси тіла (ІМТ). Цей метод неідеальний і в нього є свої похибки, але в цілому він дозволяє орієнтуватися між нормою та тим, що виходить за її межі.

ІМТ розраховується так: масу тіла (у кілограмах) потрібно розділити на зріст (в метрах) у квадраті. 

ІМТ у межах від 18 до 24,9 для більшості дорослих означає нормальну вагу, 25 – 29,9 – свідчить про надмірну масу тіла, а ІМТ 30 і більше – вважається ожирінням. 

Розберемо основні фактори, які призводять до надмірної ваги при дотриманні норми калорій.

Відсутність фізичної активності 

Якщо людина не змінювала раціон, але почала набирати вагу, швидше за все у неї змінилась кількість фізичної активності й вона споживає більше калорій, ніж витрачаєте. 

Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує усім людям мати 150 хвилин на тиждень фізичної активності середньої інтенсивності. Але це не означає, що кожен має бігати вранці або тягати гантелі, щоб залишатися здоровим та підтримувати форму.

Фізичною активністю вважається будь-який рух: гра в м'яч з дитиною, швидка прогулянка або просто підйом сходами. Проблема в тому, що люди загалом ведуть сидячий спосіб життя. Тому для досягнення заповітних 150 хвилин більшості все ж таки потрібні якісь заняття. 

Тому варто подумати, як змінилася активність останнім часом, і спробувати її повернути або знайти якесь нове зайняття, яке буде до вподоби, наприклад швидка ходьба, їзда на велосипеді, танці чи катання на ковзанах. 

Спадковість

Дослідження показують, що вплив генів на ІМТ у більшості людей становить 40 – 70%. Якщо хтось із батьків має ожиріння, ризик протягом життя набрати зайвих кілограмів збільшується в 3 – 4 рази в порівнянні з тими людьми, чиї мама з татом підтримують здорову вагу. Якщо дитина росла в сім'ї, де в обох батьків була надмірна вага або ожиріння, то ймовірність зайвих кілограмів у неї підвищується до 10 разів.


Ожиріння може передатись у спадок / Фото Pexels

Попри те, що науці вдалося виділити багато генетичних помилок, які можуть бути причетні до розвитку ожиріння, робити генетичні тести всім людям з надмірною масою тіла, як і раніше, погана ідея. По-перше, це дорого, а по-друге, марно. Адже подібні генетичні мутації трапляються вкрай рідко.

Ендокринологічні проблеми

Щитоподібна залоза виробляє два гормони – Т3 (трийодтиронін) і Т4 (тироксин). Якщо їх в організмі занадто багато, такий стан називають гіпертиреозом, а якщо мало – гіпотиреозом.

Саме гіпотиреоз часто стає причиною зайвих кілограмів. Його ознаки: 

  • збільшення ваги; 
  • підвищений апетит; 
  • почуття холоду;
  • м'язова слабкість;
  • втома;
  • бліда шкіра;
  • біль у суглобах та м'язах; 
  • хриплий голос;
  • знижене потовиділення. 

Якщо людина помітила в себе ці проблеми – рекомендуємо звернутися до лікаря, який проведе точну діагностику та запропонує варіанти лікування. 

Рідкісні захворювання

Гіпоталамічне ожиріння – це синдром, який розвивається через ушкодження гіпоталамуса. Причиною може бути перенесена операція, пухлина чи травма. В результаті у людини втрачається контроль над кількістю з'їденого, витрати енергії знижуються і виникає ожиріння. 

Синдром чи хвороба Кушинга характеризується надлишком глюкокортикоїдних гормонів. А саме їх тривалим надходженням в організм ззовні або високої концентрації в крові через вироблення пухлинами надниркових залоз (синдром Кушинга) або гіпофіза (хвороба Кушинга). 

Дефіцит гормону росту. Причиною може бути пухлина гіпофіза або наслідки її лікування. Найхарактерніша риса дефіциту гормону росту у дітей – низький зріст. Якщо захворювання розвивається у дорослому віці, знижується м'язова маса тіла, мінеральна щільність кісткової тканини та збільшується кількість жиру в організмі.

Брак вітаміну D

Статистика показує, що люди з надмірною вагою або ожирінням частіше стикаються з дефіцитом вітаміну D3 в порівнянні з тими, у кого маса тіла перебуває в межах норми. Цей факт спонукав деяких науковців розглянути можливість того, що знижений рівень цього вітаміну також може сприяти набору ваги.


Брак вітаміну D може призвести до набору ваги / Фото Pexels

Підтримку цій ідеї знайшли деякі дослідження. Наприклад, в одному з експериментів жінкам щоденно давали 1000 МО вітаміну D3 або плацебо протягом 12 тижнів. В результаті учасниці, які приймали вітамін D3, в середньому втратили на 2,7 кілограма більше, ніж жінки у контрольній групі, де середня втрата склала близько пів кілограма.

Також інша група дослідників виявила зв'язок між браком вітаміну D та підвищеним ризиком розвитку абдомінального (в ділянці живота) ожиріння серед чоловіків.

Тому, щоб зменшити ризик незрозумілого набору ваги, варто контролювати рівень цього важливого вітаміну. Але, на жаль, це зробити не просто, адже він виробляється під дією ультрафіолетового випромінювання, якого особливо бракує в холодну пору року. Тому більшості українців потрібно приймати добавки цього вітаміну. У цьому допоможе ВІТАГАМА® D3. Ця дієтична добавка допоможе відновити запаси цього надважливого вітаміну та підтримати вагу в межах норми. 

Чому варто приймати вітамін D: дивитись відео