Бактерії, які викликають прищі, виявилися надзвичайно корисними

29 серпня 2023, 11:55
Читать новость на русском

Джерело:

Science Advances

Бактерії, пов'язані з розвитком акне, у кілька разів збільшують синтез корисних ліпідів у клітинах шкіри. У нормі це підвищує її тонус та посилює захист від інших, небезпечніших мікробів.

Багато людей страждають від акне, або вугрів, – хронічного запалення шкіри, яке розвивається через блокування волосяних фолікулів салом та мертвими клітинами. Однією з поширених причин акне виступає надмірний ріст бактерій Cutibacterium acnes, що живуть на шкірі. 

Також на тему Чому після хвороби може випадати волосся

Нове дослідження мікрофлори шкіри 

Жири та ліпіди, які виділяються на поверхню шкіри, відіграють величезну роль у підтримці її здоров'я та захисту всього організму від інфекцій. Порушення їхнього синтезу можуть призводити до тяжких захворювань, включаючи екзему та псоріаз. Тому професор Каліфорнійського університету в Сан-Дієго Річард Галло та його команда вирішили дослідити, як різні бактерії, що формують мікрофлору шкіри, впливають на цей процес.

Вони проводили експерименти з культурами людських та мишачих кератиноцитів – основних клітин епідермісу, вирощуючи їх у присутності різних бактерій. Виявилося, що найбільший вплив на ріст кератиноцитів мали саме C. acnes.

Бактерії, які помилково вважали шкідливими

Під впливом цих мікробів клітини збільшували синтез ліпідів у кілька разів, причому цей вплив поширювався на широкий спектр речовин, корисних для шкіри від жирних кислот і церамідів до холестерину і тригліцеридів. Всі ці сполуки важливі для шкіри, збереження її вологості та виконання бар'єрних функцій. До того ж їхня присутність стримує подальше розмноження C. acnes. 

Додаткові експерименти показали, що вплив C. acnes на кератиноцити пов'язаний з тим, що ці мікроби продукують пропіонову кислоту. Якщо ген, відповідальний за її синтез, блокувати, зупинивши процес, то бактерії переставали посилювати виробництво ліпідів у клітинах шкіри. Крім того, біологи вважають, що присутність пропіонату знижує рН шкіри, роблячи середовище злегка кислотним. Це, своєю чергою, перешкоджає росту інших бактерій, у тому числі хвороботворних стафілококів.