Арахнофобія: що робити, якщо дуже боїтесь павуків

25 серпня 2022, 19:06
Читать новость на русском

Джерело:

Cleveland Clinic

Страх павуків — один із найпопулярніших людських страхів. За статистикою, павуків бояться навіть більше, ніж стоматологів та польотів на літаку.

Справжній сильний та неконтрольований страх павуків, або арахнофобія, супроводжується фізичними симптомами. Як правило, вони схожі на симптоми тривоги або панічної атаки.

Також на тему: Як лікувати розбиті коліна та лікті

Ознаки арахнофобії

У людини можуть спостерігатися:

  • запаморочення;
  • переднепритомний стан;
  • сухість в роті;
  • озноб чи приgливи;
  • відчуття задухи;
  • підвищена пітливість;
  • прискорене серцебиття;
  • утруднене чи прискорене дихання.

Причини арахнофобії, як будь-якої іншої фобії, до кінця не вивчені. Як правило, виділяють три основні фактори, які можуть впливати як окремо, так і комплексно: негативний досвід у минулому, генетика та навколишнє середовище, зміни в роботі мозку.

Як зменшити страх 

Для зменшення страху можна спробувати експозиційну терапію. Це психотерапевтичний метод, який передбачає цілеспрямований контакт із джерелом тривоги за відсутності небезпеки. Мета – замінити звичні ірраціональні реакції новими патернами. Для боротьби з арахнофобією можна спробувати переглянути красиві картинки павуків або фільми з позитивним контекстом.

Також у рамках експозиційної терапії ще використовують віртуальну та доповнену реальність. Розроблено безліч онлайн-ігор та програм, де можна безпечно контактувати з реалістично намальованим павуком. Дослідження такого методу поки що включають невеликі вибірки, але вже отримані перспективні результати.

Ще один спосіб самолікування – техніки релаксації, медитації та візуалізації. Для цього потрібно навчитися відстежувати своє дихання, контролювати вдих і видих і уявляти позитивний перебіг ситуації, яка лякає. Спочатку може бути непросто, але це навичка, яка тренується. А здатність контролювати свої думки та дихання дозволить вирівняти пульс та знизити тривогу.