10 найпоширеніших міфів про серцево-судинні захворювання
В Україні, як і в більшості європейських держав, поширені фактори ризику, які призводять до серцево-судинних захворювань. Тож тисячі українців різного віку вже стикнулись із цією недугою.
Попри це, нерідко люди продовжують вірити, що серцево-судинні захворювання – це недуга лише літніх людей. 24 Канал спільно з партнером фармацевтичною компанією "Дарниця" спростовує цей та інші поширені міфи. А допоможе нам у цьому сімейна лікарка Віолетта Лійка.
Читайте також Не лише інсульт: до яких наслідків може призвести високий тиск без лікування
Та перш ніж перейти до розгляду міфів, варто розуміти, що на здоров’я людини впливає чимало факторів. Зокрема, комплексне дослідження STEPS показало, що 1/3 українців віком 18 – 69 років курили, близько 55,6% – вживали алкоголь, а кожен п’ятий з опитаних споживав 6 і більше доз алкоголю за один раз. Також українці вживали втричі менше від рекомендованої кількості овочів та фруктів (рекомендація ВООЗ – 400 г на добу), а середнє споживання солі становило 12,6 г на добу, що більш ніж вдвічі перевищувало рекомендовану норму (5 г), тоді як лише 13% опитаних споживали сіль у межах норми.
Звичайно, це впливає на здоров’я і очікувану тривалість життя українців, яка становить 72 роки (чоловіки – 66,3 року, жінки – 76,3 року). Це значно нижчі цифри, ніж в інших європейських країнах. Тож надзвичайно важливо висвітлювати правду та розвінчувати поширені міфи про захворювання серця і судин.
Міф №1. Хвороби серця притаманні людям похилого віку
Один із найпоширеніших міфів, що хвороби серця та судин – це прерогатива виключно літніх людей. Справді, ця недуга частіше діагностується в чоловіків та жінок старше 65 років, але 4 – 10% серцевих нападів трапляються у людей віком до 45 років.
Згідно зі статистичними даними, вже в 30 – 35-річному віці початкова стадія атеросклерозу діагностується приблизно у 70% чоловіків та 33% жінок, а після 55 років ця цифра досягає 90 – 95%.
Міф №2. Хвороби серця є проблемою чоловіків, а не жінок
Жінки мають менший ризик серцевих захворювань, ніж чоловіки. Це пов'язано із "захисним" ефектом жіночого гормону – естрогену. Але після менопаузи зниження його рівня підвищує ризик ішемічної хвороби серця та симптомів інших серцево-судинних захворювань.
Жінки також мають серцево-судинні захворювання / Фото Pexels
З досягненням пенсійного віку близько 70% чоловіків і жінок мають серцево-судинні захворювання. З часом ризик продовжує зростати, і до 80 років 83% чоловіків і 87% жінок стикаються з хворобами серця і судин.
Водночас для жінок характерним є нетиповий перебіг серцевих захворювань порівняно з чоловіками, що ускладнює діагностику.
Міф №3. Якщо людина приймає ліки, які знижують рівень холестерину, їй можна не дотримуватися дієти
Холестерин надходить у кров з двох джерел: частина виробляється печінкою, решта – з їжі. Європейська та американська кардіологічна асоціації рекомендують коригувати показники ліпопротеїдів низької щільності – ЛПНЩ («поганий» холестерин).
План лікування є індивідуальним, згідно з рекомендаціями лікаря. Але першочергово варто змінити спосіб життя, включаючи дієту та фізичну активність. Ці заходи потенційно можуть знизити загальний рівень холестерину на 10 – 20%.
Віолетта Лійка
"Не завжди вдається досягнути нормалізації рівня холестерину, тож виникає потреба в призначенні ліків. Крім того, якщо пацієнт має надмірну вагу, спадкові захворювання, що викликають підвищення холестерину вже з юних років, серцево-судинні хвороби та/або діабет 2 типу, то без ліків не обійтися".
Міф №4. Немає потреби перейматися про здоров’я серця, якщо людина не відчуває ніяких симптомів
Симптоми хвороб серця можуть не проявлятися, доки стан не прогресує до ускладнень. Чекати появи симптомів може бути небезпечно:
- У кожного другого хворого на гіпертонію немає симптомів підвищення артеріального тиску.
- Попри те, що тиснучий чи пекучий біль за грудиною є поширеною скаргою, серцевий напад може викликати ледь помітні симптоми.
- Підвищення цукру крові при діабеті 2 типу також часто не супроводжується типовими скаргами, як і високий рівень холестерину в крові.
Міф 5. Людині не потрібно продовжувати приймати ліки проти тиску та холестерину все життя
Віолетта Лійка
"На сьогодні препарати від тиску та холестерину є одними з найбільш вивчених ліків, а у широкому доступі є багато достовірних даних рандомізованих клінічних досліджень. Попри очевидну користь від прийому статинів та модифікації способу життя, харчування, фізичної активності, вакцинації, чіткі покази для їх призначення, низка досліджень показали, що майже кожен другий пацієнт припиняє прийом статинів через 6 місяців лікування".
За словами сімейної лікарки, страхи з приводу побічних ефектів, що притаманні всім лікарським засобам, сильно перебільшені. Реальними побічними ефектами можна вважати тимчасове підвищення печінкових ферментів, болі у м’язах (міалгії), а серйозні ускладнення трапляються дуже рідко.
Віолетта Лійка
"Статини є одним із компонентів комплексного лікування серцево-судинних захворювань атеросклеротичного генезу. Вони не лише зменшують рівень атерогенних фракцій ліпідів, а й підвищують ЛПВЩ ("хороший" холестерин) та мають низку плейотропних ефектів, що сприяють стабілізації та регресу атеросклеротичної бляшки, достовірно зменшують ризик прогресування атеросклерозу, цереброваскулярних ускладнень, серцево-судинної та загальної смерті".
Також поширеною ситуацією є припинення лікування, як тільки артеріальний тиск починає утримуватися в межах норми. Та, на жаль, гіпертонічна хвороба є хронічним захворюванням, наголошує Віолетта Лійка. Тому такий підхід тільки шкодить самопочуттю, адже різкі перепади тиску призводять до підвищеного навантаження на серце та судини, підвищують ризик розвитку ускладнень.
Не можна самостійно припиняти прийом ліків / Фото Pexels
Міф №6. Це нормально мати високий артеріальний тиск у похилому віці
Серед населення існує таке поняття, як "робочий артеріальний тиск". Особливо люди старшого віку називають високий тиск своїм нормальним станом, оскільки вони не відчувають ніяких симптомів при цьому. У випадку неоднократно виміряного значення систолічного артеріального тиску (верхнього) ≥140 мм рт. ст. та/або діастолічного артеріального тиску (нижнього) ≥90 мм рт. ст. – у пацієнта є артеріальна гіпертензія, незалежно від віку.
Віолетта Лійка
"Такі показники не є варіантом норми і не означає, що на тиск не потрібно звертати уваги. Тож людям, які мають систолічний артеріальний тиск вище 140 мм рт.ст. та/або діастолічний артеріальний тиск вище 90 мм рт. ст., потрібно звернутись до лікаря, який призначить лікування".
Міф №7. Люди із захворюваннями серця повинні уникати фізичних вправ
Вправи допомагають зміцнити серцевий м'яз і покращити кровообіг по всьому тілу. Для переважної більшості людей із захворюваннями серця малорухливий спосіб життя є шкідливим. Фізична активність сприяє зміцненню серцевого м’яза, покращує кровопостачання до мозку та внутрішніх органів, покращує загальний стан здоров’я та самопочуття.
У більшості випадків рекомендовані помірні аеробні навантаження, такі як ходьба, плавання або їзда на велосипеді, разом із силовими тренуваннями. Американська кардіологічна асоціація рекомендує принаймні 2,5 години фізичної активності середньої інтенсивності щотижня для загального здоров’я серцево-судинної системи.
Міф № 8. Якщо у родичів є хвороби серця, то людина нічого не може зробити, щоб зменшити ризик цієї хвороби
Хоча генетика може відігравати певну роль у підвищенні ризику серцево-судинних захворювань, це не означає, що люди безсилі в профілактиці захворювань серця. До того ж якщо така хвороба є в родині, це не є 100% ознакою генетичної схильності. Адже сім’ї, як правило, мають схожий спосіб життя, традиції харчування та звички.
Генетичну схильність ССХ можна послабити / Фото Shutterstock
За словами Віолетти Лійки, дотримання здорового харчування для серця, нормальної ваги, регулярна фізична активність, контроль стресу, уникнення куріння, контроль артеріального тиску і рівня холестерину можуть пом’якшити вплив генетичної схильності та знизити загальний серцево-судинний ризик.
Міф №9. Прийом вітамінів та біологічних добавок може запобігти хворобам серця
Віолетта Лійка
"Більшість вітамінів слід вживати за призначенням лікаря. Водночас немає доказів того, що прийом будь-яких вітамінних добавок та біологічно активних речовин може зменшити ризик серцевих захворювань. І вони точно не можуть замінити здорове харчування та регулярні фізичні вправи".
Міф №10. Людині, яка курить роками, немає сенсу припиняти це робити
Куріння є однією з ключових причин серцевих захворювань. Як тільки людина кидає палити, починається відновлення здоров’я. Лише через рік після припинення куріння ризик серцевого нападу знижується на 50%; через 15 років відмови від куріння ризик буде таким самим, як у тих, хто ніколи не палив. Також відмова від куріння зменшує схильність до розвитку діабету 2 типу, раку та деменції.
Отже, всім українцям варто розуміти, що серцево-судинні захворювання можуть вразити будь-кого. Тож вірити у популярні міфи, які є більш зручними для сприйняття, не варто. Лише дотримуючись здорового способу життя і звертаючись за потреби за професійною допомогою, люди можуть зменшити ризик хвороб серця.