Знайшли ахіллесову п'яту грипу: відкриття дозволить створити універсальну вакцину від вірусу

25 грудня 2021, 10:34
Читать новость на русском

Джерело:

Scripps Research

Вченим вдалося визначити антитіло в організмі людей, яке пов'язують із новою універсальною мішенню вірусу, яка захищає від інфікування.

Це означає, що в майбутньому може бути не потрібно щороку вакцинуватись проти вірусу грипу, який постійно мутує. У новій роботі команди зі США вдалося знайти основу для потенційної вакцини

Увага Жити в гармонії та спокої: практичні поради, як перестати себе накручувати

Чому потрібно вакцинуватись проти грипу щороку

Зазвичай вакцини проти грипу змушують імунну систему виробляти антитіла. Вони розпізнають гемаглютинін вірусу грипу (НА), що розташований на його поверхні. Цей білок є гарною мішенню для імунних клітин. Проте через постійну мінливість та мутацію потрібно регулярно щепитись.

Знайшли нову мішень

Тепер вчені звернули увагу на іншу – більш стабільну – ділянку НА в нижній частині "стебла" білка. Досі її ігнорували багато дослідників. 

Тепер вчені вивчили зразки крові вакцинованих та тих людей, які перехворіли на грип. Їм вдалося визначити антитіла, які зв'язувалися саме з цією стабільною ділянкою.

Експерименти досить обнадійливі

Експерименти показали, що антитіла розпізнавали багато штами сезонного грипу, а також потенційно пандемічні штами Н2 та Н5. У мишей антитіла показали ефективний захист проти трьох різних штамів Н1.

Увага! Важливо підкреслити, що ці антитіла є досить поширеними у людей і належать до класу, який виробляється в організмі будь-якої людини, пояснили автори.

"Це означає, що залишається застосувати доступні методи білкової інженерії і створити вакцину, яка запускає вироблення цих антитіл у достатній кількості", – підсумувала співавторка роботи Дженна Гатміллер.

До теми Щеплення проти грипу: що варто знати, перш ніж робити

Раніше у клінічних випробуваннях вчені вже продемонстрували, що націлювання на "стебло" НА може створювати тривалу імунну відповідь у людини. Ця експериментальна вакцина – рідкісний приклад, коли вчені таки звернулися до маловивченої області білка у пошуках універсальної мішені проти вірусу грипу.