Замість клітин людини – дріжджі: розкрили деталі тестування української вакцини проти COVID-19
Українську вакцину проти коронавірусу будуть досліджувати не на клітинах людини, а на клітинах дріжджів. Натомість ефективність препарату перевірятимуть на трансгенних мишах, які мають людський рецептор. У випадку успішних випробувань вакцину почнуть тестувати на людях-добровольцях.
Один з розробників української вакцини проти COVID-19, директор інституту біології клітин Національної академії наук Андрій Сибірний в ефірі одного з телеканалів розповів, що вакцина буде являти собою два поверхневих білки вірусу, тобто корони вірусу, повідомляє 24 канал.
До теми Скільки буде коштувати розробка української вакцини
Втім, ці білки напрацьовуватимуть не на людських клітинах, як у більшості наукових досліджень, а на клітинах дріжджів. За словами Сибірного, все тому, що "дріжджі дуже швидко ростуть і середовище для їх культивування дуже дешеве".
Вчений розповів, що у розробників української потенційної вакцини є календар робіт. Нині вони замовили синтетичні гени, які кодують два необхідних білки. Їх синтезують в Німеччині, а в Україну вони потраплять вже за два тижні. За допомогою білків корони науковці будуть конструювати вектори, плазміди, які вводитимуть в хромосоми дріжджів.
Сибірний пояснив, що внаслідок цього, окрім своїх білків, дріжджі почнуть синтезувати й велику кількість цих двох вірусних білків.
Потім ми будемо напрацьовувати метод їх аналізу, очищення, оптимізації культивування продуцентів для накопичення максимальної кількості цих білків, і останній етап нашого проєкту – перевірка ефективності дії вірусних білків як вакцини на лабораторних тваринах. Це трансгенні миші, які мають людський рецептор, через який коронавірус проникає в клітину,
– розповів Андрій Сибірний.
Дослідження на лабораторних тваринах планують закінчити у кінці 2021 року. У випадку успіху, вчені перейдуть до тестування вакцини на добровольцях.