Як зупинити старіння тіла: вчені відкрили ефективний метод
Дослідники зуміли зістарити мишей і омолодити їх, керуючи активністю генів у мітохондріях.
Таку властивість виявили науковці з Університету Алабами в Бірмінгемі, йдеться у статті з результатами дослідження у журналі Cell Death & Disease.
Читайте також: Топ-4 варення, які будуть найкориснішими для здоров'я
Вони внесли у ДНК мітохондрій гризунів мутацію, яка зачіпає ген POLG, який кодує фермент ДНК-полімеразу гамма. Це з'єднання локалізоване у мітохондріях і бере участь в реплікації і репарації мітохондріальної ДНК.
Пошкодження гену POLG викликає порушення функцій мітохондрій, зокрема, дисфункцію окисного фосфорилювання (один з найважливіших компонентів клітинного дихання), що сприяє менш ефективному запасанню енергії. А це призводить до розвитку ознак старіння – появи зморшок, втрати волосся та інше.
У запліднену яйцеклітину мишей дослідники внесли додаткову копію гена POLG з мутацією. Ця дефектна ДНК починає брати участь у виробництві полімерази лише у присутності антибіотика доксицикліну (напівсинтетичний антибіотик).
Доксициклін почали додавати у їжу і воду генетично модифікованих тварин, коли ті мали по 8 тижнів. Через 2 тижні прийому антибіотика у мишей почали проявлятися ознаки старіння. Чорна шерсть почала сивіти і випадати, шкіра – зморщуватися, а хребет – скривлюватися.
Припинення споживання доксицикліну, що блокувало активність мутантної копії гену POLG, збільшувало вміст мітохондріальної ДНК. Це сприяло ослабленню і майже повному зникненню симптомів старіння у гризунів.
Таке спостереження процесу омолодження у мишей при відновленні функції мітохондрій було проведено вперше.
Що таке мітохондрія? Це двомембранна органела, присутня у більшості клітин еукаріот. Їх ще називають "клітинними електростанціями", тому що вони перетворюють молекули поживних речовин на енергію через окисне фосфорилювання.
Більше новин, що стосуються лікування різноманітних захворювань, медицини в Україні, здорового способу життя та харчування, вагітності та пологів, відкриттів у сфері медицини та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.