Як правильно зберігати та перевозити ліки влітку
Збираючись у подорож, ми, зазвичай, беремо з собою ліки, які можуть стати у нагоді. Важливо знати, як правильно їх зберігати та траспортувати у спеку, адже висока температура впливає на якість та ефективність препаратів.
Більшість ліків треба зберігати за температури не вище 25 градусів за Цельсієм у сухому місці, куди не потрапляє сонячне проміння. У МОЗ наголошують на важливості дотримання зазначених умов зберігання, оскільки деякі препарати особливо чутливі до до змін температури та вологості.
Читайте також: Чи можна використовувати ліки, в яких закінчився термін придатності
Йдеться насамперед про інсуліни, гормональні препарати, розріджувачі крові, нітрогліцерин, вакцини та сироватки, ліки, які містять глікозиди, медичні жири й олії, мазі на жировій основі.
Важливо! Інсулін треба зберігати в холодильнику за температури близько +2...+8 градусів за Цельсієм. Пам'ятайте, що надмірне заморожування чи нагрівання інсуліну дуже сильно впливає на його ефективність.
Основні правила зберігання та перевезення ліків:
- вдома зберігайте ліки у прохолодному, темному та сухому місці. Ніколи не лишайте ліки у ванній або кухні, якщо ці приміщення погано провітрюються і мають високий рівень вологості, а також на поверхнях, куди падають сонячні промені;
- уважно читайте інструкцію не тільки для того, щоб дізнатись, як приймати ліки. Там може бути вказано, як правильно зберігати конкретні препарати. Наприклад, ті, що мають бути у холодильнику, найбільше чутливі до високих температур. Відтак втрачають свої властивості, коли зберігаються в іншому місці;
- ліки, які мають зберігатись у холодильнику, одразу після купівлі та далі після прийому ставте "на місце";
- ніколи не кладіть препарати у холодильник або морозильну камеру, якщо такий спосіб зберігання не зазначений в інструкції. Висока вологість та низька температура можуть їх зіпсувати;
- не лишайте ліки в автівці, краще беріть їх із собою у сумку. У спеку автомобіль може нагріватися до 70 градусів за Цельсієм. При такій температурі ліки легко зіпсуються. Також не кладіть їх у багажник, а беріть із собою в салон;
- якщо подорожуєте літаком, ліки беріть у салон в ручній поклажі;
- звертайте увагу на зміну консистенції, кольору, форми чи запаху ліків. Ніколи не приймайте препарати, які змінили ці показники, незалежно від терміну придатності.
Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.