Речовини в гігієнічних засобах призводять до зменшення якості сперми
Автори нового дослідження дійшли до висновку, що вплив парабенів пов'язаний зі зниженням концентрації сперматозоїдів, їхньої загальної кількості та рівнем рухливості.
Китайські вчені з Шанхайського університету Цзяотун з'ясували, як парабени – група синтетичних речовин – впливають на якість сперми чоловіків.
Також на тему Побут може бути смертельним: виявили зв’язок хімікатів і раку в жінок
Застосування парабенів
В останні кілька десятиліть парабени завдяки антибактеріальним і протигрибковим властивостям стали поширеними консервантами: їх використовують у виробництві засобів особистої гігієни, косметики, товарів медичного призначення, напоїв та харчів для продовження терміну придатності. Ці хімічні речовини можна виявити у навколишньому середовищі, включаючи воду, ґрунт, повітря та пил, а також у зразках сечі, грудного молока, крові та сперми.
Вважається, що парабени мають низьку токсичність, проте, як показали експерименти, вони потенційно небезпечні для ендокринної системи. У деяких країнах їхнє використання заборонено чи обмежено.
Як парабени впливають на якість сперми
Вчені розглянули дані 1179 пар старше 20 років, які з 2013 по 2015 рік звернулися до двох шанхайських клінік за допомогою із зачаттям дитини. Пацієнти заповнили анкети та здали аналізи (сечу та сперму).
Парабенами, які найчастіше можна було виявити в сечі, виявились метилпарабен, етилпарабен та пропілпарабен.
Вплив суміші парабенів значною мірою корелював зі зниженням концентрації сперматозоїдів, їх загальної кількості та прогресивної рухливості. Бутилпарабен (BuP) зробив найбільший внесок у зв'язок парабенів та зниження концентрації сперматозоїдів, а також їхню загальну кількість, тоді як MeP (вважається найменш токсичним) – у зв'язок парабенів зі зниженням прогресивної рухливості,
– зазначили автори роботи.
Підвищення концентрації суміші парабенів на один квартиль призводило до зниження кількості сперматозоїдів приблизно на 18%, прогресивної рухливості на 1,8%. Ймовірно, одне з пояснень полягає в тому, що ці консерванти діють як ендокринні руйнівники та впливають на рівень тестостерону у яєчках. Отже, можуть заважати нормальному сперматогенезу.