Як надати першу допомогу у випадку кровотечі та як правильно накладати джгути
Директор та інструктор "Курсів першої допомоги "САВ" Василь Кашуба розповів, якими повинні бути перші дії у випадку поранення чи наявності відкритої рани.
Якщо у постраждалого відкрита рана, за можливості варто одягнути рукавички. Будь-яка кровотеча зупиняється методом тиску, тож потрібно сильно натиснути на поранення або руками, або за допомогою підручних засобів: рушничків чи бинтів.
До теми Як вчасно розпізнати інсульт і врятувати життя: головні ознаки та причини
Таким чином можна виграти час, оскільки людина перестає втрачати кров. До приїзду швидкої рану відкривати не можна.
Зупинити кровотечу можна методом тиску / Фото Анастасії Зазуляк, 24 канал
Якщо це не допомагає або ж рук замало – потрібно накладати джгути-турнікети.
Як накладати джгут-турнікет:
- Накладати джгут-турнікет треба або на 5 – 6 сантиметрів вище поранення, або якщо це неможливо (до прикладу при втраті кінцівки на місці суглобу) його потрібно накласти максимально високо на кінцівці. Далі джгут потрібно затягнути й закрутити. Таким чином ми перекриваємо потік крові до кінцівки.
- Це варіант доцільний лише тоді, коли метод прямого тиску не працює або неможливий, або якщо є багато постраждалих. За відсутності джгутів можна використовувати підручні засоби, але дотримуючись принципу джгута-турнікета: бинт/рушник намотати, засунути туди паличку і крутити доти, доки не зупиниться кровотеча.
- Важливо записати час накладання джгута: кров'ю, фломастером, будь-чим. Це потрібно для того, щоб медики знали, чи буде ампутація кінцівки.
- Джгут-турнікет можна безпечно тримати на верхній або нижній кінцівці не довше однієї – двох годин. За цей період не виникають ускладнення.
- Джгути можна накладати лише на кінцівки. Якщо ушкодження в таких місцях, де є масивна кровотеча, але там неможливо накласти джгут, потрібно використовувати метод тиску.
Що робити, коли не можна накласти джгут, а метод тиску не допомагає
До прикладу, під час поранення в паху джгут уже не накладеш. Можна сильно тиснути на поранення якимось бинтом чи підручним засобом, але якщо це не допомагає, то ми ризикуємо втратити людину. В таких випадках спеціальний або підручний бинт можна запхати всередину поранення. Таким чином притискаються судини глибоко в рані – зупинимо кровотечу і врятуємо людині життя.
Якщо використовується метод прямого тиску на поранення бинтом, то можна зверху накласти пов'язку. Так є можливість відійти від потерпілого і допомагати іншим.
Повний текст інтерв'ю з директором та інструктором "Курсів першої допомоги "САВ" Василем Кашубою читайте за посиланням.Як правильно надавати першу допомогу: відеоінструкція