Укр Рус
26 лютого, 13:45
6

Як бактерії обмінюються "подарунками" і чому це небезпечно для нас

СПЕЦПРОЄКТ
Як бактерії обмінюються "подарунками" і чому це небезпечно для нас Як бактерії обмінюються "подарунками" і чому це небезпечно для нас

Колись вони стали революцією у медицині, а сьогодні їх неправильне застосування ставить під загрозу лікування будь-яких інфекцій. Антибіотики щодня рятують мільйони життів, однак через їхнє неконтрольоване використання ми можемо опинитися у світі, де навіть звична для нас інфекція стане смертельною.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) попереджає: якщо нічого не змінювати, до 2050 року через антибіотикорезистентність помруть десятки мільйонів людей.

Також на тему  Справжній прорив: устриці знищили стійкі до антибіотиків бактерії

Щоб краще зрозуміти проблему, 24 Канал спільно з фармацевтичною компанією "Артеріум" розібралися, що це за ліки, як вони діють і чому вони настільки важливі для усього людства.

Як працюють антибіотики і чому бактерії можуть ставати сильними

Антибіотики – це потужний інструмент для боротьби з бактеріальними інфекціями. Вони діють на мікроорганізми, знищуючи їх або зупиняючи їхній ріст.

Розрізняють два основних типи антибіотиків:

  1. Бактерицидні – знищують бактерії.
  2. Бактеріостатичні – не вбивають, але перешкоджають росту і розмноженню бактерій, надаючи імунній системі людини можливість впоратися з інфекцією.

В медицині використовують як перші, так і другі. Вибір антибіотика залежить від того, яка і де саме в організмі виникла інфекція, в якому стані імунна система пацієнта, який механізм дії препарату та яка тривалість лікування. Бактерицидні препарати зазвичай застосовуються для лікування серйозних інфекцій, адже вони безпосередньо знищують бактерії, що особливо важливо при імунодефіцитних станах або тяжких захворюваннях, таких як сепсис чи менінгіт.

Пропонуємо перевірити, чи знаєте ви, як правильно використовувати антибіотики. Фармацевтична компанія "Артеріум" розробила тест "Антибіотики за правилами: місія абсолютно можлива", який допоможе визначити це. Серед учасників, які пройшли тест, будуть розігруватись квитки в кінотеатр. Тож скористайтеся своїм шансом.


Тест на знання про антибіотики / Фото Артеріум

Як із квитками у кіно, випробовувати долю у лікуванні не варто, рішення щодо антибіотика завжди має ухвалювати лікар. Варто розуміти, що антибіотики неефективні проти вірусів. Коли йдеться про вірусну інфекцію, то антибіотик просто не має, на що діяти, адже віруси не мають ані клітинної стінки, ані власних систем розмноження, на які міг би діяти протимікробний засіб.

Однак варто зауважити, що подальші ускладнення вірусних інфекцій можуть бути бактеріальної природи і часто лікуються антибіотиками. Лише лікар може визначити, який саме збудник викликав інфекційне захворювання і чи потрібно застосовувати антибіотики, і які саме, і в якій дозі, і яким курсом, для лікування того чи іншого захворювання, чи його ускладнення.

Що таке антибіотикорезистентність

Багато людей помилково вважає, що антибіотикорезистентність – це стійкість організму людини до антибіотиків. Насправді ж стійкість виробляє не організм, а сама бактерія. Якщо мікроб "навчився" захищатися від препарату, він стає нечутливим до його впливу.

Варто зазначити, що пристосовуватися до протимікробних засобів бактерії почали одразу після того, як людство винайшло ці ліки – це природний процес, і його можна лише сповільнити, зокрема, приймаючи антибіотики лише за призначенням лікаря та дотримуючись курсу лікування.

Відомо про два типи стійкості бактерій:

  • Природна стійкість. Коли у бактерії від початку немає специфічної структури або процесу, на який має діяти антибіотик.
  • Набута стійкість. Бактерія в результаті генетичних змін стає нечутливою до дії протимікробних засобів.

Коли бактерія набуває стійкості, вона може передавати цю здатність іншим бактеріям. Причому передачу генів стійкості можна порівняти з обміном подарунками: бактерії передають гени від однієї особини до іншої, навіть серед різних видів.

Отже, чим частіше люди приймають антибіотики безконтрольно, тим більше бактерій "обмінюються подарунками" та стають більш стійкими до протимікробних засобів. Це призводить до того, що з часом бактерії стають сильнішими за ліки.

Бактерії стають сильнішими, коли люди використовують антибіотики неправильно / Фото Unsplash

Що сприяє стійкості бактерій до антибіотиків

  • Недотримання курсу лікування. Коли пацієнт влаштовує антибіотикам "вихідні", приймаючи їх нерегулярно, недопиває призначений лікарем курс до кінця.
  • Безпідставне приймання ліків. Людина приймає антибіотики без призначення лікаря, застосовуючи їх на власний розсуд в ситуаціях, коли вони не потрібні.
  • Недотримання правил гігієни та інфекційного контролю у медичних закладах.
  • Масове застосування в сільському господарстві. Антибіотики використовують для прискорення та покращення росту тварин, що створює стійкі бактерії, які передаються людям разом з їжею та водою.

Чому це небезпечно для людства

Бактерії дуже швидко мутують та призвичаюються до різних умов. Стійкі бактерії здатні жити в організмі людини багато років, не викликаючи симптомів. Однак інколи вони можуть призвести до важких інфекцій, які важко вилікувати. Наприклад, при ускладненнях апендициту резистентні бактерії можуть викликати перитоніт (запалення очеревини), і підібрати ефективне лікування в такій ситуації може бути вкрай складно. Таким самим чином можуть стати неефективними ліки проти туберкульозу, пневмонії, гонореї та багатьох інших захворювань.

ВООЗ прогнозує, що вже до 2050 року стійкі бактерії стануть причиною смертей 10 мільйонів людей щорічно. Сьогодні цей показник становить 1,27 мільйона людей.

Чи можуть нові антибіотики стати відповіддю

Створення антибіотиків – це довгий і дорогий процес. Нові препарати мають пройти багато досліджень, щоб довести свою ефективність і безпечність. Окрім цього, бактерії швидко адаптуються до нових препаратів. Часто, поки антибіотик виходить на ринок, у деяких штамів бактерій вже з'являється до нього стійкість.

 

Ірина Пальона

радниця з медичних питань фармацевтичної компанії "Артеріум"

Для подолання проблеми антибіотикорезистентності в Україні потрібно зосередити зусилля на контролі за призначенням антибіотиків, розширити інформаційні кампанії для підвищення обізнаності населення, покращувати практики інфекційного контролю в медичних закладах та раціонально використовувати антибіотики в сільському господарстві.

Як кожен з нас може вплинути на проблему

  • Приймайте антибіотики лише за призначенням лікаря.
  • Завжди завершуйте курс лікування – навіть якщо самопочуття покращилося – це ознака того, що антибіотик підібраний правильно і почав діяти.
  • Не діліться препаратами з іншими і не використовуйте "залишки" минулих курсів.
  • Дотримуйтесь рекомендацій щодо профілактики інфекцій: мийте руки, користуйтеся антисептиками, робіть щеплення.

Завдяки антибіотикам, ми живемо у світі, де хвороби, які колись забирали мільйони життів, лікуються за декілька днів, а хірургічні втручання стали набагато безпечнішими. Якщо ми будемо використовувати ці ліки розумно, то й надалі зможемо жити у світі, де інфекції – не вирок, а тимчасова проблема.

Важливо! Цей матеріал має винятково інформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Якщо Вас турбують проблеми зі здоровʼям, обов’язково зверніться до лікаря.