Як пережити пекельну спеку: покрокова інструкція
Джерело:
Better healthСпека може вбивати. У США щорічно понад 700 людей гинуть від сильної спеки, у Великій Британії щорічно відбувається в середньому 2000 смертей, пов'язаних зі спекою. Пояснюємо, як вижити, коли на вулиці +35.
Спека досить сильно впливає на організм, причому вік не має особливого значення. Але є люди, які особливо вразливі до спеки, це: літні, люди з хронічними або серйозними захворюваннями, маленькі діти, люди, прикуті до ліжка, люди з наркотичною чи алкогольною залежністю.
Також на тему Чи справді кавун може очищати нирки
Як впоратися зі спекою
Пийте багато води, навіть якщо не відчуваєте спраги. Важливо підтримувати водний баланс. У спеку організм втрачає багато рідини, ми пітніємо, щоб охолоджуватися. Деяким людям за станом здоров'я не можна багато пити. Якщо так, уточніть у лікаря, як не переборщити.
Якомога довше залишайтеся в приміщеннях, де є кондиціонер. Це найзручніший спосіб сховатися від спеки. Якщо вдома важко підтримувати комфортну температуру, можна вирушити до громадських просторів із кондиціюванням повітря, кафе чи бібліотеки.
Закрийте штори в кімнатах, які виходять на сонячний бік, щоб у приміщеннях було прохолодніше.
Не покладайтеся на вентилятор як основний охолодний пристрій під час сильної спеки. Він не охолоджує, а лише ганяє гаряче повітря.
Охолоджуйте тіло: намочіть рушник і обітріть тіло, опускайте ноги в холодну воду і приймайте прохолодний (не крижаний!) душ.
Не виходьте на вулицю у найспекотніший час дня, приблизно з 11:00 до 15:00 (у різних місцях цей період може відрізнятися). Якщо все ж таки потрібно вийти, надягніть капелюх або кепку, використовуйте сонцезахисний крем з SPF мінімум 30, візьміть пляшечку води і переміщайтеся по тіні.
Носіть світлий вільний одяг з натуральних тканин, таких як бавовна та льон. Він пропускає повітря і швидко сохне, так ви менше потітимете.
Їжте частіше й невеликими порціями. Саме час для холодних закусок, наприклад, салатів, холодного борщу, овочів або гаспачо.
Перенесіть заняття спортом на вулиці або роботу в саду на пізній вечір або ранок, коли прохолодніше. При інтенсивних навантаженнях у спеку організм швидше втрачає рідину, через це може настати зневоднення.
Ніколи нікого не залишайте у закритому автомобілі, особливо дітей чи тварин.
Тепловий удар
Якщо людина багато часу провела на спеці, вона може отримати теплове виснаження. Це зазвичай не є ознакою серйозної проблеми, якщо можна протягом 30 хвилин охолонути і прийти до норми. Ось ознаки теплового виснаження :
- головний біль;
- запаморочення та сплутаність свідомості;
- втрата апетиту та погане самопочуття;
- надмірне потовиділення;
- судоми в руках, ногах та животі;
- прискорене дихання чи пульс;
- висока температура;
- сильна спрага.
Симптоми часто однакові у дорослих та дітей, але малюки можуть стати млявими та сонними.
Терміново зверніться за медичною допомогою, якщо у людини є ознаки теплового удару:
- погане самопочуття після 30 хвилин відпочинку у прохолодному місці та великої кількості води;
- відсутність поту, навіть якщо надто спекотно;
- висока температура тіла – 40 градусів і вище;
- прискорене дихання або задишка;
- втрата свідомості;
- людина не реагує на вас.