Високий тиск впливає на структуру мозку та провокує деменцію
Джерело:
MedicalxPressЛюди, яким діагностували "високий кров'яний тиск" у віці 35 – 44 років, мали менший розмір мозку і велику ймовірність розвитку деменції в майбутньому. Нове дослідження показує, що контроль та профілактичні заходи гіпертонічної хвороби можуть запобігти нейродегенеративним процесам.
Дослідження проводили вчені з Австралії і Китаю використовуючи дані учасників Британського Біобанку – великої бази даних, яка містить докладну анонімну інформацію про здоров'я близько півмільйона людей.
Увага Відкрили білок, який може стирати спогади
Коротко про гіпертонічну хворобу
Гіпертонія дуже поширена серед людей середнього віку 45 – 64 роки. Однак, підвищений артеріальний тиск в ранньому віці стає все більш поширеним.
Наразі зв'язок між гіпертонією, здоров'ям мозку і деменцією в більш пізньому віці – повністю не встановлений, та тепер вчені встановили, як вік початку гіпертонії може вплинути на цей зв'язок.
Деталі дослідження
Щоб визначити зміни в головному мозку, дослідники порівняли МРТ мозку між двома великими групами дорослих в базі даних:
- 11399 людей з високим артеріальним тиском, діагностованим в різному віці (молодше 35 років; 35 – 44 роки; і 45 – 54 роки),
- і 11399 учасників, які не мали високого кров'яного тиску.
Учасники увійшли в банк даних в період з 2006 по 2010 рік, а в період з 2014 по 2019 рік у них було МРТ головного мозку.
Які висновки вдалось зробити
У кожної діагностичної вікової категорії загальний обсяг мозку був менше у людей з діагнозом "високий кров'яний тиск", у порівнянні з учасниками, у яких не було гіпертонічної хвороби.
Гіпертонія, діагностована до 35 років, була пов'язана з найбільшим скороченням обсягу мозку в порівнянні з контрольною групою,
– наголосили дослідники.
Серед людей з нормальними показниками артеріального тиску на момент МРТ у тих, кому раніше було поставлено гіпертонія у віці менш як 35 років, загальний обсяг мозку був менше в порівнянні з людьми з нормальним артеріальним тиском, у яких ніколи не діагностувалася гіпертонія.
Кореляція ризиків деменції
Ризик деменції з будь-якої причини був значно вище (на 61%) у людей, у яких було діагностовано високий кров'яний тиск у віці від 35 до 44 років, в порівнянні з учасниками, у яких не було високого кров'яного тиску.
Ризик судинної деменції був на 45% вище у дорослих з діагнозом гіпертонія у віці від 45 – 54.
Крім того, у 69% ризики були вище у тих, кому поставлений діагноз у віці від 35 до 44 років, в порівнянні з учасниками того ж віку без високого кров'яного тиску.
Вчені не виявили зв'язку між віком на момент постановки діагнозу гіпертонії і ризиком розвитку хвороби Альцгеймера — типу деменції.Перспектива дослідження
Надалі вчені планують вивчити медичні записи, щоб визначити, чи передували появи деменції інші захворювання з раніше встановленої зв'язком з ризиком деменції, зокрема діабет, інсульт, у людей, у яких розвинувся високий кров'яний тиск в молодому віці.