Відпочинок допомагає краще запам'ятовувати нову інформацію: дослідження

7 травня 2018, 17:05
Читать новость на русском

Шотландські дослідники прийшли до висновку, що короткий відпочинок в тиші під час роботи з новою інформацією закріплює спогади, роблячи їх більш точними.

Психологи з Університету Хериот-Уатт в Шотландії встановили, що десять хвилин відпочинку в тиші після роботи з новою інформацією допомагають краще її запам'ятати і сформувати більш детальні спогади. Дослідження опубліковане в журналі Scientific Reports.

Читайте також: Вчені зробили неочікувану заяву щодо клітин мозку


Перерва на роботі

Один з авторів нової роботи Майкл Крейг (Michael Craig) пояснив результати дослідження.

"Останні дослідження показують, що системи пам'яті підсилюють слабкі нові спогади, повторюючи їх: активність мозку, вперше відзначена під час навчання, автоматично відтворюється в наступні хвилини. Це особливо помітно під час сну або відпочинку в тиші, коли ми не зайняті сприйняттям нової сенсорної інформації", – розповідає дослідник.

Вчені розробили тест, що дозволяє визначити, наскільки детальним виявився новий спогад. У першому експерименті взяли участь 60 добровольців у віці від 18 до 31 року. Волонтерам показали 60 фотографій, які їм добре знайомі (наприклад, дерев або стільців), потім їх розділили на три групи. Перша протягом десяти хвилин відпочивала в тиші, друга в цей час виконувала інше завдання, яке потребує роботи із зображеннями, – потрібно було знайти відмінності між малюнками.

Третя група відразу приступила до наступного етапу експерименту: волонтерам демонстрували кілька десятків зображень, частина з яких вони вже бачили в першому досвіді. Інші картинки в цьому ряду були схожими на перші фотографії, але з іншими деталями. Добровольцям потрібно було визначити, яке зображення вони бачать – вихідне або змінене. Пізніше інші учасники теж пройшли цей тест. Ті, хто після першого завдання десять хвилин відпочивав в тиші, змогли набагато краще запам'ятати дрібні відмінності в зображеннях.

Варто додати, що довгий час вважалося, що закріплювати отриману інформацію за допомогою відтворення нових спогадів допомагає тільки сон. Тепер дані показують, що цей механізм працює і в стані неспання –принципово важливо тільки мінімальна кількість сенсорної інформації.