Варикоз: причини, симптоми та профілактика хвороби
Від варикозу страждає сьогодні кожен четвертий житель планети. Він дає знати про себе у молодому та навіть підлітковому віці. Якими є причини та прояви цього поширеного захворювання, на якій його стадії необхідне оперативне втручання та як запобігти тому, щоби воно у вас не розвинулося. Зрозуміти це сайту "24" допоміг судинний хірург Микола Головач.
Зазвичай, стомленість ніг, синюватість та маленькі судинні "павутинки" більшість пов’язує із чим завгодно, тільки не з розширенням варикозних вен. Проте саме такі симптоми є сигналом розвитку цієї недуги. Якщо помітили їх у себе, тоді не зволікайте із лікуванням, адже ускладнення варикозу неприємні, інколи навіть фатальні.
Читайте також: Як навчитися рано прокидатися і почувати себе бадьорим: прості поради
Чому розширюються вени на ногах?
Частину відповіді на це запитання можемо відшукати у нашому щоденному житті: сидяча робота, таке звичне закидання ноги на ногу, стреси та нервові зриви, спортивні перенавантаження, тісний одяг і взуття на високих підборах, навіть вагітність. Проте вищеперелічене належить до вторинних чинників розвитку варикозу.
Судинний хірург Микола Головач вказує на щонайменше дві причини, які є його підґрунтям.
"Передовсім, це генетично зумовлена слабкість судинної стінки: наприклад, варикозом хворіла бабуся, прабабуся, прадідусь і він передається із покоління у покоління. Другим фактором є деформація стоп нижніх кінцівок: артрози, артрити, їхня плоска форма. Тому, коли ваш малюк робить перші кроки, варто простежити, аби він чи вона починали ходити правильно. Оскільки в майбутньому можуть виникнути запалення гомілковостопного суглобу, які призведуть до стазу крові, тобто її застою, від чого розшириться підшкірна вена", – пояснює медик.
Часто це не подобається молодим дівчатам. Відтак дефект на своїх ніжках вони намагаються якщо не якнайшвидше усунути, то його пролікувати. Чому через варикозне розширення вен хвилюються переважно дівчата – є медичне пояснення.
Від варикозу страждають в основному жінки
Якщо бути точнішими, то кожна третя. Що ж до чоловіків, то ця хвороба вражає кожного десятого. Як каже Микола Головач, пов’язане все із гормональним станом:
Вже у віці 13-15 років, коли в жіночому організмі починаються ендокринні зміни, судинна сітка не може на них відреагувати, тому вени починають розширюватися. Наступним етапом є вагітність: чим довшим стає її термін, тим сильніше матка перетискає вени тазу, тому виникає венозний стаз, а на гомілках і стегнах з’являються варикозно розширені вузли. Після пологів вони можуть поступово зменшуватися.
Першими проявами варикозу у тих, хто вагітності ще не планує, і є стомленість ніг, поява на них набряків, так званих судинних "зірочок" чи "павутинок", або ж судоми, які, здебільшого, схоплюють вночі.
Якщо на такі симптоми махнути рукою, ускладнень, що виникають при варикозному розширенню вен, не уникнути.
Читайте також: 7 правил успішного тренування
Коли у справу слід втрутитися хірургам?
Про те, що варикоз ускладнюється, свідчить, передовсім, зміна кольору шкіри ніг, зазначає судинний хірург:
"Спочатку вона вкривається коричневими краплинками, потім вони стають світло-коричневі, ще пізніше – коричневі. Такі плями з часом збільшуються, починають свербіти, ще ненароком їх можна роздерти. У цьому випадку такі утворення варто прооперувати. Інша небезпека – тромби. Як ми вже згадували, кров на нижніх кінцівках тече від стопи вверх, проте при варикозному розширенні – по всіх вузлах: застоюється, згущується, що і призводить до тромбу".
А він, як переконує Микола Головач, непередбачуваний. Цей згусток може відірватися від судин ноги та почати рухатися вверх, до легеневої артерії чи серця, що, на жаль, може призвести до фатальних наслідків. Щоби не допустити цього, варикоз, як і більшість хворіб, можна і треба попередити.
Профілактика варикозу
Передовсім, як радить судинний хірург, це піші прогулянки, при чому, аж до втоми.
Якщо ви працюєте на роботі, що передбачає тривале сидіння на одному місці, варто робити кількахвилинні перерви. І не для спільного кавування чи чаювання з колегами, а для прогулянки.
Завдяки цьому запрацюють м’язи гомілки, які виштовхнуть кров, що застоялася, вверх. І циркуляція стане нормальною. Чудово, коли до ходьби ви долучите велопрогулянки, плавання, катання на лижах,
– каже Микола Головач.
Ще лікар переконує: варто забути про алкоголь та куріння, старатися не носити одяг, який стискає ноги, чи взуття на підборах, що годиться тільки для святкових подій. А ще – стежити за своєю вагою та не зловживати засмагою або солярієм.